Kategoriler
SEO

UA ile GA4 arasındaki temel farklar

Google Analytics UA ile GA4 arasındaki bilmeniz gereken temel farklar.

1 Temmuz itibariyle Google Analytics 4 (GA4), uzun süredir kullanılan Universal Analytics’in (UA) yerini alarak web ölçümleri için birincil kaynak olarak öne çıkmaya başladı. UA tamamen kapatılmadı ancak varsayılan olarak kullanıcılar yeni analytics kaynağı oluşturduklarında GA4 kullanacaklar.

Bu geçiş, özellikle büyüme başarısını ölçmek için yıldan yıla (YOY) verileri karşılaştırırken pazarlama ekipleri için zorluk oluşturabilecek verilerin nasıl ölçüldüğü ve raporlandığı konusunda önemli değişiklikler getirdi.

UA ve GA4 arasındaki temel farklardan biri veri modellerinde yatmaktadır. UA oturumları ve sayfa görüntülemelerini temel alırken GA4 olaylar ve parametreler üzerine kurulmuştur. Yaklaşımdaki bu değişim, iki platform arasındaki verileri karşılaştırmanın kolay bir iş olmadığı anlamına gelir. Örneğin, metrikler aynı şekilde adlandırılsa bile iki platform arasında kullanıcı sayıları ve oturumlarda farklılıklar bulabilirsiniz.

UA kullanıcı sayısı ve yeni kullanıcılar
UA kullanıcı sayısı ve yeni kullanıcılar
GA4 kullanıcı sayısı ve yeni kullanıcılar
GA4 kullanıcı sayısı ve yeni kullanıcılar

GA4’te “etkileşimli oturumlar” kavramı tanıtılmıştır. Bunlar, kullanıcının sitede gerçekten anlamlı bir şey yaptığı oturumlardır. Bir “etkileşimli oturum” 10 saniyeden uzun sürüyorsa, bir veya daha fazla dönüşüm olayına sahipse veya iki veya daha fazla sayfa/ekran görüntülemesine sahipse kabul edilir. Bu, daha çok toplam oturum ve sayfa görüntüleme sayısına odaklanılan UA’dan bir sapmadır.

Ayrıca, dönüşümlerin hesaplanma şekli de iki platform arasında farklılık göstermektedir. UA, her hedef için oturum başına yalnızca bir dönüşüm sayarken GA4, aynı dönüşüm olayı bir oturum sırasında birden çok kez kaydedilse bile her seferinde bir dönüşüm sayar. Bu, GA4’teki gerçek dönüşüm sayısını şişirebilir, ancak aynı zamanda kullanıcı davranışının daha ayrıntılı bir görünümünü de sağlar.

Aramak İçin Tıklamalar UA’da hedef tamamlama sayısı
Aramak İçin Tıklamalar UA’da hedef tamamlama sayısı

Bir diğer önemli değişiklik de GA4’ün olayları ele alış biçimidir. UA’da olaylar, mutlaka bir başarı sayfası oluşturmayan site eylemlerini izlemek için kullanılıyordu. Buna karşılık GA4, sayfa görüntülemelerinden video başlatma, dosya indirme ve bülten kayıtlarına kadar her şeyi bir olay olarak değerlendiriyor. Bu, GA4’ü daha olay merkezli bir platform haline getirerek sitedeki kullanıcı etkileşimlerinin daha kapsamlı bir görünümünü sağlar.

GA4’te Aramak İçin Tıklayın hedef tamamlamaları
GA4’te Aramak İçin Tıklayın hedef tamamlamaları

Görünümler açısından GA4, UA’nın görünümlerini veri akışlarıyla değiştirir. Bu değişiklik, özellikle işletmenizin hem bir web sitesi hem de yerel bir mobil uygulaması varsa, kullanıcı sayısının daha doğru bir şekilde yansıtılmasına olanak tanır.

UA’dan GA4’e geçiş göz korkutucu görünebilir, özellikle de GA4’ü 1 Temmuz 2022’ye kadar kurup çalıştırmadıysanız, bu da Temmuz 2023 verileri için gerçek bir elmadan elmaya YOY karşılaştırmasını engelleyecektir. Bununla birlikte, iki platform arasındaki temel farkları anlamak, bu geçişi yönetmenize ve web metrikleriniz hakkında daha derin içgörüler elde etmek için GA4’ün yeni özelliklerinden ve yeteneklerinden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: searchengineland.com/ua-vs-ga4-metrics-key-differences-429093

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

UA ile GA4 arasındaki temel farklar başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.