Kategoriler
Tech

ChatGPT’nin trafiği ilk kez düştü!

Yapay zekâ rüzgârı diniyor mu?

Görünüşe göre yapay zekâ yorgunluğu üzerimize çöktü: OpenAI’ın web sitesinin trafiği, şirketin Kasım 2022’de viral sohbet robotu ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana ilk kez düştü.

Web analitiği üzerine çalışan SimilarWeb bu hafta, OpenAI’ın ChatGPT web sayfasının hem masaüstü hem de mobil dahil olmak üzere trafiğinin Haziran ayında dünya çapında yüzde 9.7 düştüğünü bildirdi.

SimilarWeb Kıdemli İçgörü Yöneticisi David Carr, şirketin paylaştığı raporda şu ifadeleri kullanmakta:

OpenAI yönetiminin trafikteki düşüşten rahatsız olup olmadığı tartışılır. Başlangıçta bir teknoloji demosu olarak başlatılan ChatGPT web sitesi, teknolojisini diğer şirketlerin uygulamalarına yerleştirmeleri adına kullanılabilir kılan OpenAI için öncelikli olarak satış fırsatları yaratan bir zararına satış platformu olarak hizmet ediyor.

SimilarWeb – David Carr

Bunun yanında Carr sözlerine “Yine de, yalnızca ChatGPT’ye değil, aynı zamanda kilit rakiplerine olan ilgideki düşüş, YZ sohbetinde yenilik fikrinin eskidiğinin de bir işareti. Chatbot’lar bundan böyle yerlerini kolay lokma görmek yerine değerlerini kanıtlamak zorunda kalacak” şeklinde devam ediyor.

OpenAI henüz konuya dair bir açıklama yapmadı.

SimilarWeb, Mayıs ayında da ChatGPT web sayfasının trafiğinde bir plato görünümünün başladığını dile getirmişti. Bu da Haziran’daki düşüşün tesadüf olmadığını göstermekte. Öte yandan bu düşüş emsalsiz de değil.

Uygulama indirmeleri de azaldı

Bank of America (BofA) analistlerinden alınan bir bilgi notuna göre; Microsoft destekli startup olan ChatGPT’de uygulama indirmeleri önemli ölçüde yavaşladı.

Sensor Tower verileri, Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde iPhone’lara ChatGPT uygulama indirmelerinde aydan aya %38’lik bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Aynı not, ChatGPT tabanlı bir sohbet botu içeren Bing uygulama indirmelerinde %38’lik bir düşüşten de bahsediyor. Buna karşılık, Google’ın arama motoru pazar payı biraz artarak %92’nin üzerine çıkarken, Microsoft’un Bing’i pazarın yaklaşık %2,8’ine düştü. ChatGPT’nin popülaritesindeki bu düşüş, OpenAI tarafından ilk altı ayda iddia edilen ilk viral çıkışı muhtemelen teknolojiyle ilişkili risklere ilişkin artan farkındalık ve daha fazla şirketin kullanımını yasaklaması nedeniyle azalıyor olabileceğini gösteriyor.

Dipnot: Bu trafik oranları yakın zamanda çıkan ChatGPT uygulamasının içerisindeki trafiği ve kullanım oranlarını içermemekte, yani trafiğin düşüşü biraz da uygulamanın siteden eksiltmesi de olabilir.

Kaynaklar:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

ChatGPT’nin trafiği ilk kez düştü! başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.