Kategoriler
Eğlence

Twitch’e erişim engeli

Kick’ten sonra Twitch’e de erişim engeli geldi. BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre Twitch, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla engellendi.

Bir önceki gönderide bahsettiğim kumar yayınları nedeni ile engel getirilen Kick platformunu gibi aynı şekilde Twitch’e de engel koyuldu, şu an Türkiye’den Twitch platformu komple engelli.

Twitch neden engellendi?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sayfasında paylaşılan bilgilere göre; Twitch’e erişim engeli geldi. Twitch, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla engellendi. Şu an için erişim engelinin nedeni henüz bilinmiyor. BTK sayfasında şu ifadeler paylaşılıyor: 

twitch.tv, 22/02/2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellenmiştir.

BTK bilgisi.
twitch.tv, 22/02/2024 tarihli ve 2024/7 sayılı Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişime engellenmiştir. BTK bilgisi.

Yetkililerin yani engel koyulma talimatını veren Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün istediği şey sitede “yasa dışı” rulet vb. kumar yayınlarının olmaması. Canlı yayınlarda çok fazla kumar aleti ve çekilişler gibi şeyler var gerçekten, Kick engelleme sonrası bu tür kumar yayınlarını Türkiye’den giren kullanıcılara göstermiyor ancak Twitch’de henüz öyle bir düzenleme görmedim.

Türkiye’de herhangi bir kurumun kafasına göre site engelleyebilmesi saçmalık, hiçbir hukuki karar olmaksızın bir sebeple siteleri engelleme işi anayasaya da aykırı elbette ancak, neyse uzatmaya gerek yok.

Hayırlı eğlenceler.