Kategoriler
Genel

Sahibinden.com’a ne oldu?

Sahibinden platformuna alan adı sorunu nedeniyle erişilemiyor.

Bugün ilginç bir şekilde Sahibinden platformuna erişilemiyor, şu an alan adı sorunu nedeniyle erişilemiyor. Şirkette bu konuda ilk açıklama Instagram hesabından geldi.

Domain ile ilgili bir sorun olduğu kesin, sorgulandığında domain kayıt tarihinin yıl sonu bittiğini görüyoruz ancak şunu bilmek lazım ki bir domain süresi bittikten 30-40 gün süresince başka kişi ve kuruma kiralanamaz/satılamaz yalnızca eski sahibi satın alabilir. Dolayısıyla sorun çözülür ancak burada fiyat değişebilir ve domain sağlayıcı astronomik bir rakam isteyebilir. Ek olarak sahibinden.com.tr domaini de sahibinden şirketine aittir ve isterlerse .com domain yerine onu kullanmaya başlayabilirler, şu an sahibinden.com.tr domaini, .com domaine yönlendirilmiş durumdadır.

Türkiye’nin en büyük ve eski internet girişimlerinden olan Sahibinden, yaşanan erişim sorunu hakkında Instagram hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Alan adı hizmeti sağlayan firmayla yaşadığımız teknik bir sorun nedeniyle platformumuza şu anda erişim sağlanamamaktadır. Sorunun en kısa sürede giderilmesi için ilgili firmanın çalışmaları devam etmekte olup konu çözüldüğünde yeniden bilgilendirme yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

https://www.instagram.com/p/C1oL2TTqzGn/

Sahibinden bizim gündemimize bundan önce bir para cezası ile gelmişti. Verilen 40.150.533 TL’lik ceza hakkında Rekabet Kurumu resmi olarak şunları aktarmıştı:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri bakımından veri taşınabilirliğinin engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. SAHİBİNDEN’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engellemek suretiyle birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına, bu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla fiili/sözleşmesel münhasırlık uyguladığına, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla hâkim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.”

https://www.rekabet.gov.tr/tr/Guncel/sahibinden-bilgi-teknolojileri-pazarlama-a7884b33ec40ee118ec500505685da39

Kararın yasal açıklaması ise detaylı olarak burada paylaşıldı.

Sahibinden sitesi LinkedIn hesabında, sosyal medyada yayılan haberlere karşılık olarak saatler sonra bir gönderi paylaştı, gönderide alan adının kaybedilmediği alan adı şirketinin sorunu çözmek için çalıştığını belirtmişler.