Kategoriler
Genel

Linkedin bağlantılarını Google Kişiler’e aktarmak

Linkedin bağlantılarınızı/kişilerinizi Google Contacts’a taşımak ve senkronize etmek.

Sanırım çoğumuz biraz da Android telefonlar sayesinde “Google Kişiler” yani Google Contacts kullanıyoruzdur. Az sayıda iPhone bağımlıları hariç Apple cihazları kulananlar dahi Google Kişiler’i seçiyor ben de buna dahilim, Apple’ın kişiler uygulamasına nazaran Google’ın kişiler uygulaması daha açık ve kullanışlı, elbette ikisi de güvenilir belki Apple daha da güvenilirdir ama en kullanışlısı kesinlikle Google Contacts.

Burada Linkedin bağlantılarını/kişilerini topluca indirip Google Contacts içerisine aktarmaktan bahsedeceğim, aynı şekilde herhangi bir başka Contacts uygulamasına da import edebilirsiniz tabii ki.

Ayrıca import ettikten sonra Google Contacts aynı kişileri birleştirme(merge), e-posta bilgisi olmayan kişileri temizleme veya telefon bilgisi olmayanları temizleme gibi işleri de yapacağız.

Linkedin kişileri export etmek/indirmek

Linkedin hesabınızda bağlantılarınız/kişiler export etmek için şurada bahsedildiği gibi:

  1. LinkedIn ana sayfanızın en üst kısmından  Ben simgesini tıklayın.
  2. Açılır listeden Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.
  3. Sol raydaki Veri gizliliği’ni tıklatın.
  4. Verinizi nasıl LinkedIn kullanır bölümünün altında, verilerinizin bir kopyasını almak için yanındaki Değiştir’i tıklatın.
  5. Belirli bir şey iste seçeneğini seçin? En çok ilgilendiğiniz veri dosyalarını seçin.
  6. Bağlantılar’ı seçin.
  7. İstek arşivini tıklatın.
  8. Parolanızı girin ve Bitti’yi tıklatın.
  9. Birincil E-posta adresinize bağlantı listenizi indirebileceğiniz bir bağlantı içeren bir e-posta alırsınız.

Gelen mailde Linkedin size kişilerinizi indirmek için bir link verecektir, bu link ile tüm kişilerinizi tek bir CSV dosyası içerisinde indirmiş olacaksınız.

Google Kişiler’e CVS import etmek

Google Kişiler/Contacts için https://contacts.google.com/ adresine gidin ardından soldaki menüden “İçeri Aktar” seçeneğine basın, çıkan pencededen bilgisayarınıza indirdiğiniz Linkedin CVS dosyasını import edin, hepsi bu kadar.

Google yenilenen kişileri birleştirmek/merge

Linkedin kişilerini Google Contacts içerisine aktardığınızda aynı isimde ve mail adresi ile zaten var olan kişiler mutlaka olacaktır, bunları bir arada birleştirmek için https://contacts.google.com/suggestions?hl=tr adresinde “Birleştir ve Düzelt” seçeneğini kullanın.

Aslında hepsi bu kadar, Google Contacs uygulaması ile tüm diğer düzeltmeleri ve kişileri geliştirmeyi istediğiniz gibi yapmaya devam edebilirsiniz. Ben en çok “Etiketler” kısmını ve ülke/şehir gibi alanlara dikkat ediyorum bu sayede insanları/kişileri çok rahat bulabiliyor ve ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Google yardım sayfaları istediğiniz her şeyi yapabilmek konusunda çok yeterli bilgiler içermekte https://support.google.com/contacts/ aryıca tamamen %100’e yakın Türkçeye çevrilmiş durumdadır.

Bir Not: Bu tür kişiler konusunda ek uygulamalar 3. taraf uygulamalar kullanmanızı önermiyorum zira öncelikle tüm datanızı çalıp satıyorlar veya kullanıyorlar, ikinci olarak güvenliğiniz riske girmiş oluyor.

Kaynaklar: https://www.google.com/search?q=linkedin+contacts+to+google+contacts

İyi çalışmalar.