Kategoriler
SEO

Reklamverenlerin Google reklam geçmişi

Google’ın şeffaflık ilkesi ile birlikte herkes görünen reklamlarda reklam verenlerin tüm var olan ve geçmiş reklamlarını görebiliyor.

Google’ın şeffaflık ilkesi ile birlikte herkes görünen reklamlarda reklamverenlerin tüm var olan ve geçmiş reklamlarını görebiliyor. Kendi markanız için reklam stratejisi belirlerken rakip firmalardan referans alabileceğiniz bir kaynak olarak kullanılabilir.

Facebook’un(Meta) reklam kütüphanesi ile hemen hemen aynı özellik sadece doğrulanmış reklamverenlerin tasarımlarını göstermekte.

Bugün, kullanıcılara gördükleri reklamlar hakkında daha fazla bilgi verme çabalarımızın bir parçası olarak reklamveren sayfalarını kullanıma sunuyoruz. Kullanıcılar, “Bu reklam hakkında” bölümünden, doğrulanmış reklamverenlerin son 30 gün içinde ve daha uzun süredir yayınladığı reklamları görebilecek. https://blog.google/products/ads-commerce/giving-users-more-transparency-their-google-ad-experience/ Reklamveren sayfaları önümüzdeki aylarda ABD’de başlayacak ve gelecek yıl daha fazla ülkede kullanıma sunulacak. Reklamveren doğrulama programı hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: https://support.google.com/adspolicy/answer/9703665

Doğrulanmış reklamveren olmak hakkında: https://support.google.com/adspolicy/answer/9703665

Google, şeffaflığa odaklanarak çevrimiçi reklamlarında yaptığı yeni değişiklikleri duyurdu. Yeni reklamcılık sayfası, bir reklamverenin son 30 gün içinde Google platformunda neler yayınladığına dair bir genel bakış sunacak. Web arama yapanların reklamverenler, reklamın neden sunulduğu ve reklamverenin YouTube gibi Google platformlarında yayınladığı diğer reklamlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayan daha fazla bilgiyi ifşa edecektir. Daha fazla bilgi için: https://transparencyreport.google.com/

Kullanıcılara Google reklam deneyimlerinde daha fazla şeffaflık sağlamak

Kullanıcılara Google reklam deneyimlerinde daha fazla şeffaflık sağlamak

Bugün insanlar, YouTube’daki Video reklamlardan Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve diğer alanlardaki Alışveriş reklamlarına kadar, her zamankinden daha fazla sayıda Google ürününde çok çeşitli reklam biçimleriyle etkileşim kuruyor. Ve gördükleri reklamlar hakkında giderek daha fazla bilgi edinmek istiyorlar. Bu nedenle, kullanıcıların bir reklamın neden gösterildiğini anlamalarına yardımcı olmak ve ilgilenmedikleri reklamları veya reklamverenleri kapatmak için “Bu reklam hakkında” gibi özellikler üzerinde yenilikler yapıyoruz.

Geçen baharda, Google reklamverenlerinin işletmeleri, nerede faaliyet gösterdikleri ve ne sattıkları veya tanıttıkları hakkında bilgileri doğrulamasını gerektiren bir reklamveren kimlik doğrulama programını da kullanıma sunduk. Bu şeffaflık, kullanıcıların belirli bir reklamın arkasındaki şirket hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olur. Ayrıca, kötü aktörlerin kendilerini yanlış tanıtma yeteneklerini sınırlarken, ekosistemdeki güvenilir reklamverenlerin ayırt edilmesine yardımcı olur. Geçen yıl programı başlattığımızdan beri, 90’dan fazla ülkede reklamverenleri doğrulamaya başladık ve burada durmayacağız.

Reklamveren sayfalarıyla tanışın
Ürünlerimizin kullanıcılarına daha fazla şeffaflık sağlamak için, yeni reklamveren sayfalarıyla reklam açıklamalarını geliştiriyoruz. Kullanıcılar, doğrulanmış belirli bir reklamverenin son 30 gün içinde yayınladığı reklamları görmek için yeni “Bu reklam hakkında” menümüzden bu açıklamalara erişebilir. Örneğin, ilgilendiğiniz bir paltonun reklamını gördüğünüzü ancak markayı tanımadığınızı hayal edin. Reklamveren sayfalarıyla, sitelerini ziyaret etmeden veya bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce o reklamveren hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kullanıcılar, reklamlar ve reklamveren hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, politikalarımızdan birini ihlal ettiğini düşündükleri bir reklamı daha kolay bir şekilde şikayet edebilirler . Bir reklam bildirildiğinde, ekibimizin bir üyesi reklamın politikalarımıza uygunluğu açısından inceler ve uygunsa yayından kaldırır. Güvenli bir deneyim yaratmak bizim için en önemli önceliktir ve kullanıcı geri bildirimi, bunu nasıl yaptığımızın önemli bir parçasıdır.

Reklamveren sayfaları önümüzdeki aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak ve 2022’de aşamalı olarak daha fazla ülkede kullanıma sunulacaktır. Ayrıca, zaman içinde reklamveren sayfalarında ek verilerin nasıl paylaşılacağını keşfetmeye devam edeceğiz.

Google’daki reklamlar için şeffaflığı artırma
Gelişmiş reklam açıklamaları, Google ürünlerindeki reklamlarla etkileşim kuran kullanıcılar için net ve sezgisel bir deneyim yaratma çabalarımıza dayanmaktadır. Her gün 30 milyondan fazla kullanıcı, reklam şeffaflığımız ve kontrol menülerimizle etkileşime giriyor ve “Bu reklam hakkında”, kolaylaştırılmış deneyimiyle ilgili olumlu geri bildirimler aldı. Kullanıcılar, YouTube’daki reklam şeffaflığımız ve kontrol araçlarımızla diğer tüm Google ürünlerinden daha fazla etkileşim kurar. Kullanıcılarımızın çevrimiçi ortamda bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmak için – nerede etkileşime geçerlerse geçsinler – “Bu reklam hakkında” özelliğini önümüzdeki aylarda YouTube ve Arama’da kullanıma sunacağız.

Güvenilir bir Google reklam deneyimi oluşturmaya kararlıyız ve gelişmiş reklam açıklamaları, bu yolculuktaki bir sonraki adımı temsil ediyor. Kullanıcılarımızın gördükleri reklamlar üzerinde daha fazla kontrole ve anlayışa sahip olmalarına yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Mojdeh Tomsich
Product Manager, Ads Privacy and Safety

https://blog.google/products/ads-commerce/giving-users-more-transparency-their-google-ad-experience/
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Reklamverenlerin Google reklam geçmişi başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.