Kategoriler
Tech

Nice senelere Bitcoin!

Bugün, dünyanın ilk ve en tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin’in 14. doğum günü.

14 yıl önce Satoshi Nakamoto Bitcoin’in temellerini attı ve finans dünyasında yeni bir devir başladı. Nice senelere Bitcoin!

Bugün, dünyanın ilk ve en tanınmış kripto para birimi olan Bitcoin’in 14. doğum günü. Başlangıcından bu yana geçen yıllarda, Bitcoin alanında top bir marka ismi haline geldi ve binlerce başka kripto para biriminin yaratılmasına ilham verdi.

Bitcoin’in kökenleri, “Satoshi Nakamoto” takma adını kullanan bir kişi veya grubun yeni bir elektronik para sistemini özetleyen bir teknik inceleme yayınladığı 2008 yılına kadar izlenebilir. İşlemleri doğrulamak için merkezi olmayan bir bilgisayar ağına dayanan sistem, geleneksel finansal sistemlere göre daha hızlı ve daha güvenli bir alternatif sunma sözü verdi.

3 Ocak 2009’da “genesis bloğu / genesis block” olarak bilinen Bitcoin’in ilk bloğu çıkarıldı. Bu, Bitcoin ağının başlangıcını ve kripto para biriminin ilk kez alınıp satılabileceğini işaret ediyordu.

Lansmanından bu yana geçen yıllarda, Bitcoin muazzam bir büyüme gördü ve dünya çapında yatırımcılar, işletmeler ve bireyler tarafından benimsendi. Merkezi olmayan doğası ve güvenli, hızlı işlemler sunma yeteneği, onu çevrimiçi ödemeler ve para transferleri için popüler bir seçim haline getirdi.

Yaygın olarak benimsenmesine rağmen, Bitcoin aynı zamanda tartışmalar ve zorluklarla ilgili adil payıyla karşı karşıya kaldı. Fiyatı herkesin bildiği gibi değişken ve kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı.

Ancak bu zorluklar, Bitcoin’in finans dünyasında önemli bir oyuncu olmasını engellemedi. Bitcoin, 14. yaş gününü kutlarken hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyor ve kripto para birimi dünyasında itici bir güç olmaya devam ediyor.

Görsel kaynağı: tr.cointelegraph.com/news/11-years-ago-today-satoshi-nakamoto-published-the-bitcoin-white-paper

Öte yandan bu belgesel de çok güzel mutlaka izleyin:

The Great Crypto Scam. – Bitcoin to Blockchains, to NFTs, to Web 3.0… it’s time to find out if it’s really all the hype or just part of one of the greatest scams in human history.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Nice senelere Bitcoin! başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.