Kategoriler
Genel

MetaMask güvenli mi?

Evet güvenli fakat bu biraz da size bağlı.

NFT’ler oldukça popüler oldu, dijital işler/ürünler için, çeşitli oyunlar ve benzeri şeyler için pazar yerleri gün geçtikçe çoğalıyor. Bu pazar yerlerinde alışveriş yapabilmek için dijital para kullanmalısınız, bu yöntem bizim gibi oyun sektörünü takip edenler için çok kolay anlaşılır ama oldlar(eski insanlar) için kafa karıştırıcı olabiliyor.

MetaMask Ethereum ağını kullanan bir araç ve insanlar bunun güvenilir olup olmadığını soruyorlar, buna benim kısa cevabım; “evet güvenli ancak bu biraz da sana bağlı“. https://twitter.com/MetaMask

Sana bağlı dediğim kısım elbette bir kriptopara cüzdanı olarak sıcak cüzdan olduğu için satın aldığınız veya yüklediğiniz itibari paranın yok olması çok basit, bu MetaMask’la ilgili değil diğer tüm benzerlerinde de aynı endişe vardır ve erişim için dikkatli olmalısınız, kullandığını şifrelere dikkat etmelisiniz, sadece kişisel bilgisayarlarınızda(tablet dahil) ve kendi şahsi mobil cihazlarınızda kullanmalısınız vs.

Bu arada kripto cüzdan nedir, cüzdan türleri vb. konularında Google size yardımcı olacaktır. Kabaca bir sıcak bir soğuk cüzdan var ve MetaMask sıcaktır, soğuk olanlar elinizde tutabildiğiniz bir cihaz içerisinde(donanım) ve online olarak asla kaybedilemeyecek olanlardır onların bir maliyeti vardır ve NFT işleri için pek yaygın kullanılmazlar genelde büyük yatırımlar ve paralar için bunlar kullanılır. Sıcak cüzdanlar web üzerinden erişilebilen ve dikkatli kullanmanız gereken cüzdanlardır. Birkaç başka cüzdanlar da vardır ancak pek yaygın değiller, kağıt gibi.

MetaMask kullanımı ile Ether ve ERC20 token’larının anahtarları üç farklı tarayıcıda saklanabilir.

MetaMask için daha fazla bilgiye https://www.google.com/search?q=metamask+how+to ve https://en.wikipedia.org/wiki/MetaMask adreslerinden ulaşabilirsiniz. Unutmayın hayat bir oyun eğlenmeye bakın, sıradan bir insan olarak bu işlerden asla zengin olamazsınız 😄 MetaMask’ı sadece oyununuz için kullanın büyük paralarınızı asla içerisinde tutmayın.

“NFT’ler” dünyasına hoş geldiniz: NFT(Non Fungible Tokens) nedir ve neden bu kadar popüler hale geliyorlar?
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.