Kategoriler
Genel

Sam Bankman-Fried’e 25 yıl

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried için mahkeme, dolandırıcılıktan 25 yıl hapis ve ABD hükümetine 11 milyar dolar tutarında para cezası ödemesi kararı verdi.

Sam Bankman-Fried, FTX dolandırıcılığı üzerinden 25 yıl hapis cezası aldı. Bugün beklenen karar netlik kazandı, Sam Bankman-Fried, FTX dolandırıcılığı üzerinden 25 yıllık bir hapis cezasına çarptırıldı.

FTX’in likidite problemi ve iflasına dair detayları sizlerle paylaşmıştık. 2022 yılında Bahamalar’da tutuklanan FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın 2023’ün Kasım ayında FTX’in çöküşüyle ilgili olarak yedi dolandırıcılık ve komplo suçlamasının tamamından suçlu bulunmuştu. Sam Bankman-Fried, New York Güney Bölgesi Yargıcı Lewis Kaplan tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, geçtiğimiz aylarda ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen ve bir ay süren duruşmaların ardından dolandırıcılık ile kara para aklama suçlarından hüküm giymişti. Bir dönemler kripto para dünyasının en ünlü kişilerinden olan 31 yaşındaki eski milyarderin uzun yıllar sürecek bir hapis cezasına çarptırılması bekleniyordu ve bugün tam olarak 25 yıllık bir hapis cezası verildi. Bankman-Fried, FTX’in batmasının ardından tutuklanmış, savcılar Bankman-Fried’e yatırımcılara ve borç verenlere yalan söylediği ve milyarlarca dolarlık kripto para çaldığı gerekçesiyle yedi ayrı suçlama yöneltmişti. Bankman-Fried ise suçlamaları reddetmiş, hataları olmasına rağmen iyi niyetle hareket ettiğini savunmuştu. Suçlama yöneltilen diğer kişiler arasında yer alan eski kız arkadaşı ve iş arkadaşları ise savcılıkla iş birliğine gitmiş ve alacakları cezayı hafifletmek için ona karşı ifade vermişti. Son aşamada tarafına yöneltilen yedi suçtan da suçlu bulunan Bankman-Fried için savcılıkla iş birliği yapan diğer sanıklar, Bankman-Fried’in kripto para ticaret şirketi Alameda’nın bankalardan borç alamaması nedeniyle ilk günlerden itibaren FTX müşterilerinin hesaplarındaki parayı kullandığına dair belgeler sunmuştu.

Verdiği karar ile her iki tarafın taleplerini de dikkate almayan New York Güney Bölgesi Yargıcı Lewis Kaplan’ın gözlemleri ise avukatların iddialarının aksini göstermekteydi. Kaplan, perşembe günü yaptığı açıklamada Sam Bankman-Fried hakkında şunları söyledi: “Yalan söylemediği zamanlarda kaçamak cevaplar veriyor, saçmalıyor ve savcıların sorularını yeniden ifade etmelerini sağlamaya çalışıyordu. 30 yıla yakın bir süredir bu işi yapıyorum. Hiç böyle bir performans görmemiştim.”

Özet:

 • FTX kripto para borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarıyla yargılanıyor.
 • 11 Ekim 2023’te başlayan duruşmada, savcılık Bankman-Fried’in müşteri fonlarını zimmetine geçirerek lüks bir yaşam sürdüğünü ve siyasi bağışlarda bulunduğunu iddia ediyor.
 • Bankman-Fried ise suçlamaları reddediyor ve FTX’in çöküşünün kötü yönetimden kaynaklandığını savunuyor.
 • Mahkeme halen devam etmekte olup, henüz bir karar verilmedi.

Detaylar:

 • Bankman-Fried, FTX’in 2022’deki çöküşünden sonra tutuklandı ve 8 ayrı suçlamayla karşı karşıya.
 • Savcılık, Bankman-Fried’in müşteri fonlarını Alameda Research adlı bir hedge fonuna aktararak zimmetine geçirdiğini ve bu fonları lüks bir yaşam tarzı ve siyasi bağışlar için kullandığını iddia ediyor.
 • Bankman-Fried’in avukatları ise FTX’in çöküşünün kötü yönetimden kaynaklandığını ve Bankman-Fried’in kasıtlı olarak dolandırıcılık yapmadığını savunuyor.
 • Duruşmada, FTX’in eski çalışanları ve Bankman-Fried’in yakın çevresinden tanıklar dinleniyor.
 • Mahkemenin ne zaman sonuçlanacağı ve Bankman-Fried’in aklanıp aklanmayacağı henüz belli değil.

Haberler:

 • Duruşmanın ilk haftasında, savcılık Bankman-Fried’in lüks yaşam tarzına ve siyasi bağışlarına dair kanıtlar sundu.
 • Bankman-Fried’in eski kız arkadaşı ve FTX’in eski yöneticilerinden Caroline Ellison, Bankman-Fried’e karşı tanıklık yapmayı kabul etti.
 • Duruşmanın önümüzdeki haftalarda devam etmesi ve daha fazla tanık dinlenmesi bekleniyor.

Sonuç:

Sam Bankman-Fried hakkındaki dava, kripto para sektöründeki en büyük dolandırıcılık davalarından biri olarak görülüyor. Mahkemenin kararı, kripto para sektörünün geleceği ve düzenlemeler üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

@tiffanyfong_ Sam Bankman-Fried will be sentenced tomorrow. While he was on house arrest, I asked #SBF ♬ original sound – Tiffany Fong

Kaynaklar: euronews.com, dailymail.co.uk