Kategoriler
Tech

Kripto ticaretinin geleceği vadeli işlemlerdir

Geleneksel borsalar bir miktar kazançlı kripto eylemi için uğraşırken, uzman platformlar yüksek düzeyde düzenlenmiş ABD türevleri ticareti yapıyor.

Geleneksel borsalar bir miktar kazançlı kripto eylemi için uğraşırken, uzman platformlar yüksek düzeyde düzenlenmiş ABD türevleri ticareti yapıyor.

Yerleşik Wall Street oyuncuları dijital varlık ticaretini ana işlerinin bir parçası haline getirdiğinden ve Bitcoin’e özgü şirketler ana akım pazarlara girdiğinden, kripto para birimleri ve geleneksel varlık sınıfları arasındaki sınırlar daha da bulanıklaşıyor.

Kurumsal yatırımcıların 1,3 trilyon dolarlık dijital varlık piyasasına girişi, büyük bankaların ve profesyonel tüccarların etkisinin artması anlamına geldi. Sonuç olarak, hisse senetleri ve tahviller gibi ana akım varlıkların fiyatı ile kripto arasındaki ilişki daraldı.

Ancak şu ana kadar, bu yerleşik yatırımcıların çoğunluğu, Wall Street’in etkisini vadeli işlem piyasalarına ve “teslim edilemeyen vadeli işlemler” gibi tezgah üstü (OTC) sözleşmelere yoğunlaştıran nakit sözleşmeler yerine yalnızca bitcoin türevleri ticareti yapabilir.

Ve türevlere olan bu odaklanma, dijital varlık dünyasının büyüyen bir kısmı için borsalardan gelen rekabeti yoğunlaştırdı.

Kripto uzmanı piyasa yapıcısı B2C2’nin Japonya baş risk sorumlusu Adam Farthing, profesyonel tüccarların piyasa üzerindeki etkisinin şimdiden fark edilebilir olduğunu söylüyor.

Son haftalarda, kripto para piyasaları, ABD doları ile aynı değerde değerlendirilmesi gereken önde gelen bir stablecoin olan Tether’in para birimine sabitlemesinin bozulmasından sonra şimdiye kadarki en büyük sarsıntılarından birini yaşadı. Bu, dijital varlık piyasalarında yankılar göndererek milyarlarca dolarlık ticaret pozisyonunu sildi.

Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum, ayın başından bu yana çift haneli kayıplar yaşadı.

kripto-ticaret-gelecegi 2
kripto-ticaret-gelecegi 2

Kripto Pazarları

Bununla birlikte Farthing, kripto vadeli işlemlerinde fiyat dalgalanmalarının başka yerlere göre çok daha sessiz olduğunu ve borsalar arasındaki – ki bu da arbitraj fırsatlarına yol açabilecek – çıkışların önceki piyasa türbülansından daha az olduğunu belirtiyor.

Farthing, “Kripto piyasaları etrafındaki tüm kıyamet tellallığıyla, vadeli işlem piyasalarının giderek daha olgun bir şekilde davrandığını belirtmekte fayda var” diyor.

Profesyonel tüccarlar dijital varlık alım satımlarını yüksek düzeyde düzenlenmiş bir pazar yeri ile sınırlamaya çalıştıkları için, yakın zamanda yaşanan oynaklık, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) kripto vadeli işlem sözleşmelerinde alım satımı rekor seviyelere çıkardı.

Ancak perakende müşteriler, daha az sıkı bir şekilde düzenlenen offshore borsalarda daha da büyük hacimli vadeli işlem sözleşmeleri ticareti yapıyor. Bunlara FTX, Binance ve OKex dahildir (bitcoin era türkiye’yi kontrol edin).

Vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türevler, yatırımcıların önceden kararlaştırılan bir zaman dilimi içinde fiyat hareketleri üzerinde bahis oynamalarına olanak tanırken, alım satımlarının değerinin yalnızca küçük bir kısmını önceden düşürmelerini sağladıklarından çekicidir. Bununla birlikte, kaldıraçlı işlem sonucu güçlendirir, bu da potansiyel kayıpların çok daha büyük olabileceği anlamına gelir.

Kripto piyasaları etrafındaki tüm kıyamet tellallığıyla, vadeli işlem piyasalarının giderek daha olgun bir şekilde davrandığını belirtmekte fayda var.

Kripto uzmanı piyasa yapıcısı B2C2’nin Japonya Baş Risk Sorumlusu Adam Farthing, Bankalar gibi yüksek düzeyde düzenlemeye tabi kurumlar için vadeli işlemlerin kredi, uyum ve yasal açıdan yönetilmesi daha kolaydır çünkü bunlar dayanak varlığın fiziksel teslimatını içermemektedir.

Bu avantajlar, kripto vadeli işlemlerin daha profesyonel ticaretini güçlendirirken, borsalar bu pazarın en büyüğü olmak için yarışıyor.

Dijital para piyasasının bir bölümü için borsalar arasındaki rekabet her zamankinden daha şiddetli hale geldi – kripto para piyasaları şimdiye kadarki en büyük çöküşlerinden birini yaşarken ve uzun süreli düşük aktivite döneminin ticaret gelirlerini azaltabileceğine dair korkular artıyor olsa bile.

Geleneksel borsalar, dijital varlıklarda yeni başlayan emsallerinin çekici ödüller kazanmasını izlemek için yıllarını harcadıktan sonra, kazançlı kripto ticaret pazarından bir pay almaya da heveslidir.