Kategoriler
Tech

Potansiyeli yüksek en iyi 10 kripto para (2021)

2021’de en iyi yüksek potansiyelli 10 kripto para birimi 📈🚀

Bitcoin’in fiyatının fırlamasından beri, Kripto endüstrisinde insanlarda altcoinler hakkında bir merakı oluştu. ASlında bilinenden çok fazla altcoin bulunkata, bu listedekinden çok daha fazla sayıda. Bu liste, geçmişte muazzam bir gelişme görmüş ve özellikle Ar-Ge için gündemde kalacağı tahmin edilen en iyi 10 kripto para birimini tanıtmayı amaçlamaktadır.

Synthetix (SNX)

Synthetix
Synthetix

Synthetix, Ethereum’da sentetik varlıkların ihraç ve ticaretini sağlayan bir türev likidite protokolüdür. Her sentetik varlık (veya Synth), harici bir varlığın fiyatını izleyen bir ERC20 belirtecidir; örneğin, her bir sUSD jetonu ABD dolarının fiyatını izler (ve diğer sentetik varlıkların aksine, 1’de sabitlenmiştir). Synthetix’te fiat para birimleri, kripto para birimleri, emtialar ve ters endeksler dahil olmak üzere çok çeşitli Synth’ler bulunmaktadır.

Fiyat: ~ 16.3 $ | Kategori: Para Birimi | Değer Önerisi: Ticaret Platformu | Piyasa Değeri: 1,817 Milyar Dolar

EOS (EOS)

EOS
EOS

EOS, akıllı sözleşme özelliklerine sahip EOS.IO blockchain platformu için yerel kripto para birimidir. Block.one şirketi EOS.IO’yu Eylül 2017’de yarattı ve şu anda binlerce günlük aktif kullanıcıyla 100’den fazla dapp’a sahip. Merkezi olmayan uygulamaların veya dapp’lerin yazılım geliştiricileri tarafından oluşturulmasını sağlar. Platform, herhangi bir ücret ödemeden saniyede bir milyon işlem gerçekleştirme yeteneği ile diğer birçok blok zinciri ağından daha ölçeklenebilir.

Fiyat: ~ 2,75 $ | Kategori: Yazılım Platformu | Değer Önerisi: Küresel Bilgisayar | Piyasa Değeri: 2,43 Milyar Dolar

Ripple (XRP)

Ripple
Ripple

XRP, bağımsız sunucuların doğruladığı bir “döviz değişimi ve havale ağı” olan Gerçek Zamanlı Brüt Ödeme Sistemi olarak bilinir. İşlem gören para birimi XRP olarak bilinir ve transfer süreleri hemen gerçekleşir. XRP, benzersiz satış teklifi, ücretlerden kaçınma ve genellikle bankalarla ilişkilendirilen bekleme süreleri ile diğer çoğu para birimi ile değiştirilebilir. Bir blok zincirinden oluşmuyor, aksine bir Hash Ağacı ve para birimi çıkarılamıyor çünkü sınırlı sayıda madeni para var – 100 milyar. XRP, bankalar ve kurumlar arasında popülerdir.

Fiyat: ~ 0,26 $ | Kategori: Para Birimi | Değer Önerisi: Ödemeler | Piyasa Değeri: 25,53 Milyar Dolar

Stellar (XLM)

Stellar
Stellar

Lumen (XLM), açık kaynaklı bir blockchain ödeme sistemi olan Stellar’ın yerel kripto para birimidir. Stellar’ın amacı, finansal kurumları blockchain aracılığıyla birbirine bağlamak ve gelişen piyasalarda ucuz işlemler sağlamaktır. Stellar, işlemleri doğrulamak için geleneksel bir madencilik ağı yerine federe bir Bizans anlaşması (FBA) algoritması kullanır. Lümen aktarımı, geleneksel kripto para madencilerinden onay gerektirmediğinden, Stellar ağı, diğer bazı blok zinciri tabanlı sistemlerden daha hızlı işlemlere olanak tanır.

Fiyat: ~ 0,25 $ | Kategori: Para Birimi | Değer Önerisi: Ödemeler | Piyasa Değeri: 26,62 Milyar Dolar

Litecoin (LTC)

Litecoin
Litecoin

Litecoin, eski Google ve Coinbase mühendisi Charlie Lee tarafından 2011 sonlarında başlatılan bir kripto para birimidir. Litecoin oluşturmak için Lee, Bitcoin kod tabanını kopyaladı, toplam arzı artırdı ve blok zincirine yeni blokların eklenme hızını değiştirdi. Yalnızca yaklaşık 84 milyon litecoin yaratılacak ve toplam bitcoin arzını dört katına çıkaracak. Litecoin ayrıca her 2,5 dakikada bir Bitcoin’den dört kat daha hızlı yeni bloklar oluşturur.

Fiyat: ~ 130 $ | Kategori: Para Birimi | Değer Önerisi: Dijital Gümüş | Piyasa Değeri: 8,66 Milyar Dolar

Cardano (ADA)

Cardano
Cardano

Cardano, bir akademisyen ve mühendis ekibi tarafından öncülük etti ve bir blok zinciri ağını ölçeklendirmek ve güvenceye almak için benzersiz bir yaklaşım sunuyor. Cardano, platformun bakımından ve geliştirilmesinden sorumlu üç ayrı organı olan kar amacı gütmeyen bir platformdur. Cardano ağında çalışan kripto para birimi ADA olarak adlandırılır ve diğerleri gibi doğrudan değer aktarımı için kullanılabilir.

Fiyat: ~ 0,35 $ | Kategori: Yazılım Platformu | Değer Önerisi: Küresel Bilgisayar | Piyasa Değeri: 10,61 Milyar Dolar

Polkadot (DOT)

Polkadot
Polkadot

Polkadot, özel ve konsorsiyum zincirlerini, halka açık ve izinsiz ağları, oracle’ları ve henüz yaratılmamış gelecekteki teknolojileri birbirine bağlamak için tasarlanmıştır. Polkadot, bağımsız blok zincirlerinin Polkadot röle zinciri aracılığıyla güvenilir bir şekilde bilgi ve işlem alışverişi yapabildiği bir interneti kolaylaştırır. Polkadot, merkezi olmayan uygulamaları, hizmetleri ve kurumları oluşturmayı ve bağlamayı kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Polkadot, Web3 Vakfı’nın amiral gemisi projesidir.

Fiyat: ~ 18 | Kategori: Altyapı | Değer Önerisi: Bilgisayar Ağı | Piyasa Değeri: 13,45 milyar dolar

Chainlink (LINK)

Chainlink
Chainlink

Chainlink, zincir üzerindeki ve gerçek dünya kaynaklarından toplanan fiyat ve olay verilerini sağlayan, tokenize edilmiş bir oracle ağıdır. 2017’de Sergey Nazarov tarafından başlatılan Chainlink, “oracle problemine” bir çözüm veya birçok blockchain tabanlı akıllı sözleşmeyi yürütmek için gereken zincir dışı verileri elde etme yeteneği sunmayı hedefliyor. Belirteç, katılımcıları bu verileri sağlamaya ve kullanmaya teşvik eder. Chainlink, kendi blok zincirini işletmez. Bunun yerine, token protokolü blok zincirinden bağımsızdır ve aynı anda birçok farklı blok zincirinde çalışabilir.

Fiyat: ~ 25 | Kategori: Uygulama Simgesi | Değer Önerisi: Oracle Network | Piyasa Değeri: 23,77 Milyar Dolar

Ethereum (ETH)

Ethereum
Ethereum

Ether, akıllı sözleşmeler yürüten açık kaynaklı Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edilmiş kripto para birimidir. Kripto para birimi, akıllı sözleşmelerin, eşler arası ödeme ağında bir para birimi olması anlamına gelen bitcoin’den farklı olarak çalışmasına izin veren bir yakıt görevi görür. Ether’in arzı, bitcoin’inki gibi sınırlandırılmamıştır ve genellikle ağı güvence altına almak için gerekli minimum olarak tanımlanan tedarik programı, Ethereum topluluğunun üyeleri tarafından belirlenir. Merkezi olmayan uygulamaların çoğu Ethereum’a dayanır ve kripto para birimi, DeFi projelerine yatırılan toplam fonların en yüksek yüzdesini oluşturur.

Fiyat: ~ 1350 $ | Kategori: Yazılım Platformu | Değer Önerisi: Küresel Bilgisayar | Piyasa Değeri: 148,52 Milyar Dolar

Bitcoin (BTC)

Bitcoin
Bitcoin

Bitcoin, işlemleri güvenli, merkezi olmayan blok zinciri tabanlı bir ağda başarıyla kaydeden ilk kripto para birimidir. 2009’un başlarında yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürülen Bitcoin, piyasa değeri ve blok zincirinde depolanan veri miktarı ile ölçülen en büyük kripto para birimidir. Bitcoin yazılımı ücretsizdir ve bir Bitcoin düğümünü çalıştırmak ve Bitcoin blok zincirinin kendi kopyasını saklamak isteyen herkes için çevrimiçi olarak kullanılabilir. Sadece yaklaşık 21 milyon Bitcoin oluşturulacak. Blok zincirine yeni işlem verileri ekleyerek ağın korunmasına yardımcı olan bitcoin madencileri tarafından her 10 dakikada bir yeni paralar basılıyor.

Fiyat: ~ 31.000 $ | Kategori: Para Birimi | Değer: Digital Gold | Piyasa Değeri: 581,54 Milyar Dolar

Bonus?!

Tüm fiyatlar ve piyasa değeri verileri 28 Ocak 2021 itibarıyla güncellenmiştir. Veriler ve bilgiler ağırlıklı olarak Coindesk’ten alınmıştır.

Sorumluluk reddi: Bu bir finansal veya yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmayı planlıyorsanız, lütfen riski size ait olacak şekilde yapın.