Kategoriler
Tech

Luna Display

Luna Display ile Mac veya iPad’inizi kablosuz ikinci bir ekrana dönüştürün.

Bu son zamanlarda gördüğüm en güzel teknoloji ürünü oldu, evet yazılımla yani bazı uygulamalar ile Mac laptopun ekranını iPad’a yansıtmak mümkündü ancak hiç keyifli değildi.

luna-display usb type-c cihazı
luna-display usb type-c cihazı

Luna Display bu iş için özel olarak geliştirmiş olduğu bir cihaz ile Windows veya Mac bilgisayarınızın ikinci ekranı olarak bir iPad’i kullanabilmenize olanak sağlıyor. Canlı olarak henüz test etmedim ancak birçok inceleme izledim ve gerçekten şahane bir şey. Cihaz em USB type-c hem de HDMI olarak satılmakta, boyutu bir mause alıcısı kadar. https://astropad.com/product/lunadisplay/

Luna Display for Mac and PC

Laptopunuzda ikinci ekran olarak bir iPad kullanmak öncelikle sizi yeni bir monitör almaktan kurtarır, ikinci olarak gerçekten kaliteli ve dokunmatik bir ekrana sahip olmanızı sağlar.

Apple kalitesinde dokunmatik bir ekrana sahip olmak, laptopunuz ile harika şeyler yapabilmenizi sağlayabilir, güzel çizimler ve birçok oyun imkanı. Benim gibi evde kendi ofisini kurmuş Home Office(Remote work) çalışanlar için güzel bir seçenek, elbette ikinci monitörüm var ve bu da 3. ve farklı amaçlı kullanımlara olanak sağlayan dokunmatik ekranım olmasını sağlar, neden olmasın. Pazarlamacı gibi hissettim ancak bu bir reklam değildir 🙂 Sadece ürünü çok sevdim ve Apple aslında bu tür cihazlara sponsor olup veya hissedarı olup kendi de satabilir diye düşünürken keşke ülke olarak yoksulluk endeksinde ilk sıralarda olmasaydık diyorum yani en azından 10 yıl öncesinde olduğu gibi normal da kalabilirdik uçmaya kaçmaya gerek yoktu, hele o amerikası, pardon konu neydi, neyse devamke.

Unutmadan, bu cihaz ile sadece iPad’i değil dilerseniz eski kullanmadığınız bir Macbook laptopunuzu veya Mac bilgisayarınızı da ekran olarak kullanabilirsiniz. Yani diyelim ki eski ve kullanmadığınız bir Macbook Air’iniz var, bu cihaz işlerinizi için yeterli değil ve yavaş, yeni bir Macbook M1’iniz var ve cihazı kullanarak eski Macbook’unuzu ikinci ekran olarak masanızda kullanabilirsiniz.

luna-display-windows-3
luna-display-windows-3

Son olarak eğer bu cihazı alıp kullanacaksanız cihazının en önemli parçaları ekran kartı ve ramdir, ekran kartları tümleşik olsa bile günümüzde güçlüler ancak raminiz az ise tavsiyem(şu an için) bilgisayarınızda minimum 16GB raminiz var ise bu cihaz çok ama çok hızlı ve keyifli çalışacaktır.

Turn your Outdated Computer into a Monitor! – Luna Display
Luna Display for Mac and PC
Sürekli şarja bağlı laptoplarda pil ömrünü uzatmak: Eskiden laptopların çoğunun pilleri çıkarılabiliyordu, sürekli şarja bağlı laptopların pillerini çıkartıp ömrü uzun tutulabiliyordu. Şimdi?
Birden fazla ekran kullanımında renk kalibrasyonu: Monitör renk kalibrasyonu hakkında deneyimlerim.

Monitör tavsiyesi olarak eğer çalışırken kullanacaksanız yani oyun oynamıyorsanız(yüksek ms değeri gerekmiyorsa) Dell’in IPS monitörleri şahane, bir tık daha kaliteli olsun derseniz ki aslında abartılı bir fark da yoktur uzun dönem bir kullanıcı olarak Dell UltraSharp monitörlere kefil olabilirim. Paranız var ise veya Macbook ile kullanacaksanız bu monitörlerin USB Type-C bağlantılı olanlarını hem paranız var hem de Macbook ile kullanacaksanız ve iş için ise ayrıca QHD seçmenizi şiddetle öneririm. Gerçekten çok param var diyorsanız eğer 4K olanları alabilirsiniz ve bana da Amazon’dan hediye kartı gönderebilirsiniz.