Kategoriler
Tech

Birden fazla ekran kullanımında renk kalibrasyonu

Monitör renk kalibrasyonu hakkında deneyimlerim.

Yaklaşık 9 aydır uzaktan ve evden çalıştığım için eve laptobun yanına ek bir monitör almak istedim. “Lenovo ThinkVision S24E-10 23.8” 60Hz 4ms S24E-10 23.8″ 60Hz 4ms” çok beğendim ve sipariş verdim.

Lenovo’nun monitörü gerçekten güzel ve kaliteli ancak renk konusunda beni hayal kırıklığına uğrattı ve geri iade etmek zorunda kaldım.

Bilgisayarda tasarım işleri ile uğraşıyorsanız, fotoğrafçı vs. iseniz ekranın rengi çok önemlidir, ekranlarda görünen rengin, çıktıdaki rengin ve ekranların birbirleri ile aynı renk tonlarında göstermesi gibi şeyleri istersiniz.

Lenovo ThinkVision’da görünen kırmızı renk ile laptopumdaki görünen kırmızının farkını “Bayrak Kırmızısı”nda test ettim, bunun için Wikipedia’dan Türk Bayrağını iki ekranda da açtım ve görünen renk birbiri ile iç ilgisi olmayan tonlarda idi. Aşağıda iPhone ile çektiğim fotoğrafta bu renk farkı az da olsa görülebiliyor ancak normalde çıplak gözle bakında fark daha da çok emin olun.

Dell Laptop ve Lenovo ThinkVision Monitör renk farkı
Dell Laptop ve Lenovo ThinkVision Monitör renk farkı

Baştan söyleyeyim, eğer kalibrasyon için ek bir özel cihaz yoksa bu işi halletmeniz çok zor.

Konuyu araştırdım ve iki ekranın renklerini birbirleri ile uyumlu yapabilir miyim acaba diye sordum soruşturdum fakat herhangi ek bir donanım kullanmadan bunun yapılamayacağı sonucuna vardım, belki siz de bu renkleri bir program, yazılım veya ayarla halledebilirim diye düşünüyor olabilirsiniz ancak bu mümkün değil. Ek donanım olarak, kalibrasyon için 3-4bin TL gibi rakamlara satılan “X-Rite i1Display Pro” gibi bir cihaz ile yapılabiliyor ancak bu cihazın fiyatı zaten monitörden pahalı. Dolayısıyla ben vazgeçtim.

Monitör renk kalibrasyonu ile ilgili Cezmi Kardaş’ın çok detaylı bir blog yazısı var okuyabilirsiniz.

Monitörü iade ettim ve şansımı laptobun markası olan Dell’in bir monitörü ile denemeye karar verdim, önümüzdeki günlerde Dell monitörün ekranını umuyorum laptobunki ile daha uyumlu olacaktır, birebir aynı olmasa da en azından tonların aynı olması yeterli olacaktır.

Lenovo ThinkVision çok güzel beğendiğim bir monitördü ayrıca neredeyse yarı yarıya indirimli aldım ancak renk konusunda tavsiye etmiyorum, yetersiz özelliklere sahip ve başka markaları düşünmenizi öneririm.

Lenovo marka monitör aldım, iş işin yeterli, kaliteli malzeme, fiyatı da uygun.

Deneyimler böyle, herkese kolay gelsin.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Birden fazla ekran kullanımında renk kalibrasyonu başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.