Kategoriler
SEO

Instagram algoritması nasıl çalışıyor

Instagram CEO’su Adam Mosseri algoritmalarının nasıl çalıştığına dair blog yazısı yayınladı.

Instagram CEO’su Adam Mosseri tarafından yazılan bir blog yazısı, uygulamanın farklı bölümlerindeki kullanıcılar için içeriğin nasıl sıralandığını açıklıyor.

Blog yazısına göre Instagram’ın her bir bölümü için(Feed, Keşfet, Reels ve Stories) farklı ve birden fazla algoritması var, bu çok normal ve doğal. İçerik, bu bölümlerin her birinde, insanların onları nasıl kullandığına göre sıralanıyor.

  • Gönderiyle ilgili: Bu, ne kadar popüler olduğunu, kaç beğeni aldığını, ne zaman paylaşıldığını, nereden gönderildiğini ve diğer genel ayrıntıları içerir.
  • İçerik oluşturucu hakkında: Bu, içerik oluşturucunun son birkaç hafta içinde ne kadar etkileşim aldığını içerir.
  • Kullanıcı etkinliği: Kaç gönderiyi beğendiği gibi, kullanıcının Instagram’daki son etkinliğinden gelen sinyalleri içerir.
  • Bir kullanıcının içerik oluşturucuyla etkileşim geçmişi: Bir örnek, kullanıcının ve içerik oluşturucunun birbirlerinin gönderilerine yorum yapıp yapmadığıdır.

Algoritmalar bu verilerden yola çıkarak bir kullanıcının bir gönderiyle etkileşim kurma olasılığını tahmin etmeye çalışır.

Instagram algoritmasının nasıl çalıştığı ile ilgili diğer önemli detayları ilgili blog yazısından erişebilirsiniz: Shedding More Light on How Instagram Works (about.instagram.com/blog/announcements/shedding-more-light-on-how-instagram-works)

Kaynak: searchenginejournal.com/instagram-on-how-its-algorithms-work/409948/