Kategoriler
SEO

Google Perspektifler

Google aramaya Perspektifler sekmesi ekliyor.

Goolge Perspectives/Perspektifler özelliğini “Arama’ya farklı bakış açıları bulmanın ve keşfetmenin yeni yollarını ekledik” açıklamasıyla geliyor.

Google, önümüzdeki günlerde Arama sayfasına “Perspektifler” adlı yeni bir sekme, bölüm ekleyecek. Perspektifler, web’in her yerindeki konularda bireysel insanların gerçek deneyimlerini bulmayı kolaylaştırıyor. Eğer hatırlarsanız Perspektifler ilk olarak arama sonuçlarında bir karusel olarak ortaya çıktı, ancak şimdi kullanıcı arayüzünde daha da önemli. Özellik kullanıma sunulduğunda, arama sonuçlarınızın en üstünde bulunan bölümdeki Haberler, Görseller ve Alışveriş gibi sekmelerin yanında eklenecek.

Perspektifler’e tıkladığınızda Google sonuçlarından çok tasarımı Pinterest’e benzeyen bir akışa düşeceksiniz. YouTube’dan videolar, Reddit, Stack Overflow ve diğer topluluk öncelikli sitelerden yorumlar, kişisel bloglardan gönderiler ve Google’ın sıralama sistemlerinin gerçek insanların gerçek perspektifleri olarak gördüğü diğer şeyler yer alacak, görünüşe göre bloglar ve forum başlıkları bu bölümde daha sık çıkacak.

Google Arama Başkan Yardımcısı Liz Reid, “Kullanıcılarımızın, özellikle de bazı genç kullanıcılarımızın diğer insanlardan haber almak istediklerini görüyoruz. Sadece kurumlardan ya da büyük markalardan haber almak istemiyorlar. Peki insanların buna erişimini nasıl kolaylaştırabiliriz?” sözleriye Perspektifler’i tanıttı.

Büyük dil modelleri interneti yapay zeka tarafından üretilen çöplerle doldurma tehdidi oluşturduğundan, bu çaba her geçen gün daha da önem kazanıyor gibi görünüyor. 2022’de, ChatGPT çılgınlığı başlamadan önce bile Google, sıralama sistemlerinde “yararlı içerik güncellemesi” adı verilen ve orijinal olmayan ya da yardımcı olmayan içeriği alt sıralara indirmeye çalışan yeni değişiklikler duyurdu. Yakın zamanda Google, arama kalitesini kısmen söz konusu içeriğin konu hakkında gerçek bilgiye sahip birinden gelip gelmediğine göre de ölçmeye başladı.

Kaynak: