Kategoriler
SEO

Google chatbot özelliklerini kullanıma sunacak

New York Times’ın haberine göre Google, arama motorunun chatbot özelliklerine sahip bir versiyonunu bu yıl tanıtacak.

New York Times’ın haberine göre Google, arama motorunun chatbot özelliklerine sahip bir sürümünü bu yıl tanıtacak.

Google yapay zekayı ‘ön plana ve merkeze’ koydu ve yapay zeka stratejisi konusunda kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’den yardım istedi.

Başta OpenAI’nin ChatGPT’si ile Yapay Zeka son günlerde sürekli tartışılıyor. Microsoft’un halihazırda Microsoft Bing aramasına ChatGPT özellikleri eklemek için çalıştığı bildiriliyor.

Neden önemli? Yapay zeka – özellikle OpenAI’nin ChatGPT’si – son iki aydır durmadan tartışılıyor. Microsoft’un halihazırda Microsoft Bing aramasına ChatGPT özellikleri eklemek için çalıştığı bildiriliyor. Bu, SEO’yu önemli ölçüde yeniden şekillendirme potansiyeline sahip. Öne çıkan snippet’lerin trafiğinizi çaldığını düşünüyorsanız, Google’ın mevcut içeriğinizin yanıtlamak üzere tasarlandığı daha da karmaşık bazı soruları doğru bir şekilde yanıtlayabilmeye başlamasını bekleyin.

Google’da Kırmızı Kod. Aralık ayında, ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi ve aldığı tepkilerin ardından, Google CEO’su Sundar Pichai’nin, teknolojinin Google’ın arama işine yönelik acil ve önemli bir tehdit olduğunu fark ederek bir “kırmızı kod” yayınladığı bildirildi.

Kurucular geri döndü. Google yöneticilerinin, Aralık 2019’da görevlerinden ayrılan Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’i şirketin yapay zeka ürün stratejisi hakkında birkaç toplantı için çağırdığı bildirildi. Times’a göre, bundan önce ikisi de Google’dan ayrıldıklarından beri Google arama ile ilgilenmemişti.

Ne geliyor? Times’a göre:

The New York Times tarafından incelenen bir slayt sunuma ve planlar hakkında bilgi sahibi olan ancak bunları açıklama yetkisi bulunmayan iki kişiye göre, Google bu yıl 20’den fazla yeni ürün tanıtmayı ve arama motorunun sohbet robotu özelliklerine sahip bir sürümünü göstermeyi planlıyor.

Söz konusu chatbot arama sunumunda üç öncelikten bahsediliyor:

  • Gerçeklere ulaşmak.
  • Güvenliği sağlamak.
  • Yanlış bilgilerden kurtulmak.

Rapora göre Google, nefret söyleminden kaçınmak için belirli kelimeleri engelleyebilir ve nefret ve toksisite, tehlike ve yanlış bilgilendirme ile ilgili diğer potansiyel sorunları en aza indirmeye çalışacaktır.

Kaynak: searchengineland.com/google-search-chatbot-features-this-year-391977 Report: Google search will debut chatbot features this year – Google has put A.I. ‘front and center’ and sought help from founders Larry Page and Sergey Brin on their A.I. strategy.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google chatbot özelliklerini kullanıma sunacak başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.