Kategoriler
SEO

Google Arama’da bilgileri doğrulamak için yeni özellikler

Google Arama ile bilgileri doğrulamanın beş yeni yolu. Google Arama’ya birbirinden kullanışlı özelliklerin geleceği duyuruldu.

Google Arama’ya birçok yararlı özelliğin eklendi. Bu yenilikler, kullanıcılara doğru ve güvenilir bilgilere kolay erişim sağlamayı amaçlamakta. Dünyanın en popüler arama motoru Google Search, birçok yeni özelliği duyurdu. Yeni işlevsellik, kullanıcılara bilgilere doğru erişim sağlamayı amaçlamakta.

Dezenformasyonun internette büyük bir sorun olduğu biliniyor. İnsanlar, hangi bilgilerin güvenilir olduğunu belirlemek için çeşitli web sitelerine başvurmak zorunda kalabilir. Google da inovasyonla bunun önüne geçmek istediğini söylüyor.

Kaynak: blog.google/products/search/google-search-new-fact-checking-misinformation/

“Bu sonuç hakkında” (Learn more with About this result)

Bu sonuç hakkında özelliğinin nasıl çalıştığına bir örnek.
Bu sonuç hakkında özelliğinin nasıl çalıştığına bir örnek.

Google, “Bu sonuç hakkında” olarak adlandırdığı özelliğinin önümüzdeki günlerde tüm diller için çıkış yapacağını belirtti. Bu özellik, Google’da arama yapıldığında sonuçların sağ tarafında gözüken üç nokta aracılığıyla kullanılıyor.

Bu bölüme tıklandığında ise aramayla ilgili daha fazla bilgi kullanıcıya sunuluyor. Sonuçlarda gördüğünüz şeylerin, kendi internet sitelerindeki veya Vikipedi’deki tanımı kaynağıyla birlikte size gösteriliyor. Böylece o site hakkında daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

URL kullanarak arama
URL kullanarak arama

Ayrıca Google, URL kullanarak arama yapılabileceğini de ekliyor. Bu şekilde aradığınızda, o site hakkındaki bilgiler yukarıda gördüğünüz gibi sayfanın en üstünde belirecek. Ancak yeni özelliğin, şimdilik yalnızca İngilizce dili için.

İçeriklerin yazarları hakkında detaylı bilgi almak

Bir diğer özellik ise, insanların okudukları içeriklerin yazarları hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayan “Bu yazar hakkında” özelliği. Yukarıda bahsettiğimiz “Bu sonuç hakkında” bölümüne gelecek bu özellikle birlikte kullanıcılar, internette karşılaştıkları şeylerin arkasındaki isimlerin geçmişi ve tecrübeleri hakkında bilgi alabilecek. Bu özellik de şimdilik İngilizce dili için kullanıma sunulacak.

“Perspektifler” bölümü

Google, “Perspektifler” ismi verilen bir bölümün de aramaya eklendiğini duyurdu. “En çok okunan haberler” kısmının altında yer alacak bu özellik, aradığınız konuyla ilgili uzman, gazeteci vb. kişilerin görüşlerine yer verecek. Hem mobil hem masaüstüne geleceği belirtilen “Perspektifler”, ilk olarak yakında ABD’de İngilizce dilinde çıkış yapacak. Diğer ülkelere ne zaman geleceği hakkında ise henüz bir bilgi yok.