Kategoriler
SEO

Google Analytics GA4 Migrator

“GA4 Migrator for Google Analytics Google Sheets” eklentisi ile eski Universal Analytics mülklerini yeni Google Analytics 4’e taşımak.

Universal Analytics için son kullanma tarihi yaklaşıyor, Universal Analytics’e alışmış ve bir düzeni olan kullanıcılar için GA4(Google Analytics 4)’de bir çok yeni ayarlama gerekebilir.

Yıllarca Universal Analytics kullandık, orada oluşturduğumuz birçok farklı boyurlar ve metrikler olabilir, eski mülklerden yeni Google Analytics 4’e metrikleri taşımak için bu tool: “GA4 Migrator for Google Analytics Google Sheets” gayet kullanışlı tavsiye ederim.

Gerekenler sadece Universal Analytics yani eski Analytics mülkü ile onun yeni oluşturulmuş Google Analytics 4 mülkü ve bunlar için yönetici(düzenleme) erişimi.

Bo tool’u Google yardım sayfasında kendi tavsiye ediyor ve güvenli: https://support.google.com/analytics/answer/12366001 bu linkte tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Ücretsizdir.

Google Analytics™ için GA4 Migrator, Google Analytics hesap yöneticilerinin kullanıcı izinlerini ve kitle tanımlarını Universal Analytics mülklerinden (Google Analytics’in eski sürümü) GA4 mülklerine (Google Analytics’in yeni sürümü) taşımasına olanak tanır.

Kullanıcı izni taşıma işlemi 3 adımdan oluşur:

  1. Adım: Bir Universal Analytics mülkünden kullanıcı izinlerini içe aktarın.
  2. Adım: Her kullanıcının nasıl taşınacağına karar verin. Bu adımda, belirtilen Universal Analytics mülkündeki ve görünümlerindeki (profillerdeki) mevcut izinlere dayalı olarak kullanıcı rollerini içeren E-Tablolar’da oluşturulan raporu incelemeniz gerekir. Her kullanıcı için, belirtilen hedef GA4 mülkünde kendilerine verilecek bir rol seçin.
  3. Adım: Kullanıcıları bir GA4 mülküne taşıyın. Belirtilen kullanıcı izinleri, bir hedef GA4 mülkünde oluşturulacak. Bu işlemin sonucu ayrı bir Sayfada görüntülenecektir.

Benzer şekilde, kitle tanımlarını taşımak için şu adımları izleyin:

  1. Adım: Bir Universal Analytics mülkünden kitle tanımlarını içe aktarın.
  2. Adım: Uyumluluk Notları sütunundaki talimatları izleyerek her kitle tanımının nasıl taşınacağına karar verin.
  3. Adım: Seçilen kitle tanımlarını bir GA4 mülküne taşıyın. Bu işlemin sonucu ayrı bir Sayfada görüntülenecektir.

Universal Analytics’teki tüm kitle tanımlarının şu anda GA4 ile uyumlu olmadığını unutmayın.

GA4 Migrator for Google Analytics™ – Google Workspace Marketplace
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Google Analytics GA4 Migrator başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.