Kategoriler
Tech

siteinspire Sonraki web sitesi projenizde size ilham kaynağı olabilecek tasarımı vitrini.

Birçok kategoride çeşitli web sitelerini canlı bir şekilde incelemenizi, benchmark çalışmalarını gözlemlemenizi sağlayan, yeni fikirlere kapı aralayan; siteinspire

Kategoriler
Kodlama

HTML ve CSS ile ilerleme çubuğu How to create a progress bar with HTML and CSS by Alvaro Montoro

Daha önce bu bloga eklediğimiz –100 adet CSS loading– başlıklı sayfaya ek olarak HTML ve CSS ile loading/ilerleme çubuğu örneğini arşivime eklemek istedim.

Kategoriler
Kodlama

Terminal tarzı bir web sitesi Linux terminal görünümünde bir web sitesi şablonu.

Casablanca’dan arkadaşımız Yassine Fathi(@m4tt72) arkadaşımız bir Linux sever ve bu sevgisini bir web sitesi tasarımına yansıtmış. Linux terminal tarzında bir web sitesi teması oluşturmuş bunu kullanırken aynı zamanda diğer insanlar da kullanabilsin düşüncesiyle paylaşmış.

Kategoriler
Kodlama

array_rand kullanımı – PHP array_rand fonksiyonu örnekler.

PHP ile array olarak gelen bir veri içerisinden rastgele bir tanesini seçmek için array_rand kullanmak hem kullanışlı hem de hızlı.

Kategoriler
Kodlama

Skip to main content – İçeriğe atla bağlantısı Web siteleri/uygulamalara içeriğe atla butonu eklemek hakkında.

Web’de ve son kullanıcıya yönelik tüm web’e bağlı web siteleri veya uygulamalarda standartlar koyulurken “Accessibility” yani erişilebilirlik de göz önünde bulundurulmaktadır, hatta bu Google SEO noktasında bir etken de olduğu için web yöneticileri rekabet/optimizasyon için web sitelerini accessibility konusunda da geliştirmektedir.

Kategoriler
Kodlama

Hover yetenekli cihazları algılama Cihaz yeteneklerine göre CSS yazmak için hover/pointer örneği.

Günümüzde webe bağlanabilen cihazların çeşitliliği eskiye göre çok fazla, biz geliştiriciler artık web sitesi kullanıcılarımıza sunduğumuz stilleri belirleyen faktör olarak görüntü alanı boyutuna güvenemeyiz, yani ekran boyutuna göre tasarlayabilirsiniz ancak cihazlar sadece ekran boyutuna göre değil birçok farklı yeteneklere göre de değişebiliyor.

Kategoriler
Kodlama

Kendi Netflix’inizi yapın: Fakeflix Bir arkadaş; React, Redux, Firebase ve Framer Motion ile Netflix sitesinin kopyası/klonunu yapmış.

Davide Mandelli(Th3Wall) Fakeflix ismiyle Netflix’in hemen hemen aynısını olan bir klonunu oluşturmuş ve Github’da paylaşmış.

Kategoriler
Kodlama

Mobil cihazlar ekran boyutları Adobe’nin hazırlamış olduğu ve güncel tuttuğu mobil cihazlar ekran boyutları(viewports) ve çözünürlükleri.

Adobe’nin bu sayfasında mobil cihazlar ekran boyutları(viewports) ve çözünürlükleri liselenmekte.

Kategoriler
Kodlama

Geliştirici olarak işinize yarayabilecek online araçlar Web Development için online ve ücretsiz 10 harika araç.

Bu yazımda geliştirici(web dev/web tasarım) olarak ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri kolaylaştıran 10 araç paylaşacağım. Bu araçlar ücretsiz ve online kullanılabiliyor.

Kategoriler
Kodlama

Front-End Checklist HTML sayfanızı yayına almadan önce test etmeniz gereken tüm öğelerin kapsamlı bir listesi.

Front-End Checklist, HTML sayfanızı yayına almadan önce test etmeniz gereken tüm öğelerin kapsamlı bir listesidir. Modern web siteleri ve titiz geliştiriciler için mükemmel Ön Uç Kontrol Listesi.

Kategoriler
Kodlama

1 pencere yüksekliği kaydırıldığında – JS Bu JavaScript uygulamasında sayfanın tam bir ekran yüksekliği boyutunda aşağı kaydırıldığında bir işlev çalıştırıyoruz.

Merhaba, JavaScript muhteşem bir dil, bence dünyanın en kullanışlı ve geçerli dili şu an, eğer webde bir şeyleri göstermek istiyorsanız mutlaka JavaScript kullanmalısınız ister web sitesi ister uygulama.

Kategoriler
Kodlama

100 adet CSS loading Bir sonraki projenizde kullanabileceğiniz 100 adet CSS loader.

Eğer yaptığınız web sitesi/uygulama süper hızlı değilse loading/yükleyici animasyonları kullanmayı düşünürsünüz. Çoğumuz süper hızlı değiliz ve burada verilen “Pure CSS”(sadece CSS) loading animasyonlarından kullanabiliriz.

Kategoriler
Kodlama

CSS Content ve attr() CSS’de content ve attr konularına değindim.

CSS’e çok şey borçluyuz, günümüzde var olan tüm web uygulamaları hatta neredeyse tüm mobil uygulamaların görünümleri CSS ile verilmektedir.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript tarayıcı algılama Yazılan CSS kodlarını farklı tarayıcılar için ayrıştırabilmek için kullanılabilecek basit bir JavaScript fonksiyonu.

Bu basit JavaScript fonksiyonunun yaptığı iş sadece tarayıcı UA’yı alıp HTML tagine class olarak atamak.