Kategoriler
Hayattan

Gemisini kurtaran kaptan "değil"

Bizim dilimizde o kadar çok yanlış deyim ve atasözü var ki, belki başka dillerde de vardır açıkçası onu bilemiyorum, belki de deyimler ve atasözleri doğru da bizim egzantirik insanlarımız onları bu hale getirdiler bugünlere onun da uzmanı değilim, bildiğim tek şey çok yanlış deyim ve atasözümüz mevcut ve bunlarla yetişmişiz bu yüzden uzaya astronot gönderemiyoruz, Oscar'a yabancı film dalında bir film ile giremiyoruz, olimpiyatlarda yokuz yabancı transfer ediyoruz yine yokuz, ıvırzıvırla uğraşıyoruz işimiz gücümüz fesatlık.
Gemisini kurtaran kaptan atasözüdür bizde, yanlış atasözlerinden biri onu ele alalım şimdi. Gemi var, kaptan tamam, bilinen en afili geminin kaptanı Hz.Nuh, falan filan.

Atasözü aslında bir lider için denmiş belli, gemi onun idaresindeki bir şey ve onu kurtarırsa kaptandır kurtaramazsa şerefsizdir.

Lakin işte bireyselleşen dünyada gemi de kaptan da bireyin ta kendisi olunca çok acımasız bir tablo ortaya çıkar, buna benzer her koyun kendi bacağından asılır mesela.

Oysa gemi denizin varlığına muhtaçtır, deniz yoksa gemi, gemi yoksa kaptan olmaz, sen gemiyi kurtarırken denizi kirletirsen gün gelir gemini kirli denizlerde yürütmek zorunda kalırsın ki buna kurtarmak diyemeyiz.

Ne diyor bir şiirinde Nazım Hikmet; yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.

Allah inancı olan müslümanlar için de zaten o kaptana yer olmadığı açıkça belli;

“Kendilerinden önce o yurdu (Medine) hazırlayıp imanı (gönüllerine) yerleştirenler ise, hicret edenleri severler ve onlara verilen şeylerden dolayı içlerinde bir ihtiyaç (arzusu) duymazlar. Kendilerinde bir açıklık (ihtiyaç) olsa bile (kardeşlerini) öz nefislerine tercih ederler. Kim nefsinin “cimri ve bencil tutkularından” korunmuşsa, işte onlar, felah (kurtuluş) bulanlardır.”(Haşr Suresi, 9)

Bence denizler kirlenecekse batsın tüm gemiler. Bu da böyle bir anımdı, herkese iyi haftalar.

Eski wolkanca.com’da Gemisini kurtaran kaptan "değil" veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Gemisini kurtaran kaptan "değil" için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.