Kategoriler
Teknoloji

Usb disk üzerinden Ubuntu kurulumu

Durum şu; bilgisayarım var, bilgisayarımın cdrom’u yok veya bozuk. Internetten işletim sistemini yani Ubuntu’yu indirdim nasıl bunu bilgisayarıma kurarım?

Çözüm şu; bu durumda yapmamız gereken bir usb stick alıp onu boot edilebilir hale getirip içine işletim sistemini yetleştirmek ve bilgisayarımızı usb stick(disk, memory) ile başlatmak.


Live usb creator ile usb stick boot edilebilir hale geliyor, Live usb creator 3.7.1 yi şuradan indirin, kendisi ücretsizdir. Tabii bilgisyarınızda hali hazırda kurulu bir Windows olması gerekiyor, Xp, Vista, 7 farketmez.

Daha önce indirdiğimiz veya şimdi indireceğimiz Ubuntu 9.04 desktop i386.iso veye herhangi bir Linux, Ubuntu sürümü de elimizin altında dursun.

Şimdi Live usb creator programını çalıştırıp Ubuntu.iso nun yolunu gösterip Usb stick’imizi boot edilebilir hale getirebiiriz, yani bilgisyarımızı onunla başlatabiliriz.

Dikkat edilmesi gerekenler, bilgisyarımızın bios yarlarında Usb.2.0 ayarları açık olmalı, yukarıdaki işlemlerden sonra yine bilgisyarımızın bios ayarlarından başlangıç diskini usb hdd olarak seçmeliyiz,

Bu kadar.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Usb disk üzerinden Ubuntu kurulumu başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.