Kategoriler
Geyik

Uç uç kedicik annen sana terlik pabuç alacak

ucan kedi tom Dünyanın sonumu geldi, kıyametmi kopacak. Boynuzlu teyze, kanatlı kedi, maymun domates amanın ben uzaya gidiyorum yaşamaya gelen varmı? Varsa sizede otobüsten yer ayırtayım haydi uzaya bir iki.

Ateşli dişi kedilerin Tom`u tacizinden sonra kedisinin kanatlarının çıkmaya başladığını kaydeden Feng, Tom`un normal yaşama adaptasyonda zorluk çektiğini belirtti. Ananova internet sitesindeki habere göre Feng kedisinin kemikten kanatları olan bir meleğe benzediğini söyledi. [via]


Kedinin uçanı da mı olurmuş demeyin. Kediler de uçar. Aslında uçan kedi söylentileri çok eskilere dayanıyor. Belki bu açıdan durum UFO söylentileri ile benzerlik gösteriyor gibi gözükse de uçan kedilerle ilgili ciddi belgeler ve dökümanlar söz konusu. Sarrah Hartwell’e göre şu ana kadar uçan kedilerle ilgili 138 adet rapor bulunuyor. Bunların 28’i belgelere dayanıyor. 20 kadar fotoğraf ve bir de video çekimi de bunlara eklenmeli.

Uçan kedilerle ilgili ilk rapor, 1842 yılında Henry David Thoreau tarafından yazılmış. Thoreau gördüğü uçan kedinin 20 santim uzunluğunda kanatları olduğunu iddia ediyor. Niagara Vadisi’nde bulunan bir kedi iskeletinin de incelenmesi sonucunda kanatlarının olduğu anlaşılmış.

1868 yılında İngilizler’ce kurulan Bombay Asiatic Topluluğu’nda uçan bir kedinin kürkü teşhir edilmiş. Hatta en ilginç vakalardan biri 1894’te yaşanmış. Kanatlı kedisini 2 penny karşılığında ziyaretçilere gösteren David Badcock’un kedisi sonunda çalınmış. Günümüze gelinceye dek tarihlere, kişilere dayandırılan bir çok kanatlı kedi raporuna rastlamak mümkün. Basın arşivinde de bu konuda kabarık sayılmasa da bir kaynakça söz konusu.

1950 yılında Sandy isimli kanatlı bir kedi Sutton / İngiltere’de yapılan bir panayırın yıldızı olmuş. Yine İspanyol portre ressamı Juan Priego’nun kanatlı Ankara kedisi de İspanyol basınınca duyurulmuş. TV’nin yaşamımıza girmesi ile kanatlı kediler de çok geçmeden beyaz ekrana yansımış ve küçük Douglas Shelton kanatlı kedisini bir TV gösterisinde halka tanıtmış. Manchester Evening News gazetesi ise 1975 yılında kanatlı bir kedinin resmini basarak kanatlı kedi söylentileri iyice katmerlendirmiş.

İşin doğrusu, kanatlı kediler söylentisi gerçeğe dayanıyor, ama bir ölçü farkla. Kanatlı kediler ne yazık ki bir kedi cinsi olmayıp aslında genetik bir deri bozukluğunun sonucu. Bir görüşe göre uzun tüylü kedilerde görülme sıklığı daha yüksek. Gerçi veteriner hekimler ve araştırmacılar hâlâ kanatlı kedi durumunun bir genetik bozukluk mu yoksa genetik mutasyon mu olduğu konusunda araştırmalarını sürdüyorlar. Ama şu an eldeki bilgiler bunun bir deri rahatsızlığı olduğu yolunda. Ayrıca kanatlı bir kedi sahibi olanların kedileri için çok dikkatli olmaları da gerekmekte. Çünkü bazılarında deri o kadar narin ve duyarlı ki, ufak bir darbede kolaylıkla yaralanabiliyor.

Yıllar boyu süren uçan kedi söylentilerinin üzerindeki gizem böylelikle aralanmış gözüküyor. Küçük dostlarımızın uçmaları hiç de kötü bir düşünce değil. 1968 kuşağının ağzından düşürmediği Donna Donna şarkısının dizelerindeki gibi:
“Kim kazanabilir özgürlüğünü uçmayı öğrenen bir martı gibi”.

Kaynaklar: Ananova, Abukoloji, Kedimveben, Milliyet