Kategoriler
Blog

Technorati yenilendi

Technorati logosu - wolkanca.com

Technorati ağ güncelerini tarayan bir arama motorudur. Nisan 2006 itibariyle 34.5 milyon ağ güncesini içermektedir. Dave Sifry tarafından kurulan şirketin merkezi San Francisco‘dadır. Özellikle W3C standartları konusunda tanınmış bir isim olan Tantek Çelik şirketin teknoloji müdürüdür. Technorati SXSW 2006’da Teknik Dalda En İyi Proje ve Şovun En İyisi ödüllerine layık görülmüş, 2006 Webby Ödülleri için En İyi Yaklaşım ödülüne aday gösterilmiştir.

İnternette Google veya diğer arama motorlarıyla aradığımız birçok şeyi bulabiliyoruz. Ama eğer ilgimizi daha çok bloglar çekiyorsa bloglarda arama yapmak için alternatif arama motorları var. Bunların içinde en popüler, yenilenen yüzü ve birçok faydalı özelliği ile Technorati. Technorati'ye sadece arama motoru demek yanlış olur bence, blogların sıralamada kaçıncı olduklarını, en popüler 100 blog gibi bilgilere de ulaşabiliyoruz.

Sıralamanın mantığı şu:

Bir siteye ne kadar link veriliyorsa o kadar popülerdir. Bloglarımızda kullandığımız diğer bloglara bağlantıların hepsini değerlendiriyor Technorati ve sıralamalar buna göre hesaplanıyor.

Yeni nesil internetin ve blogların olmazsa olmaz parçası olan etiket (tag) sistemi Technorati'de kullanılıyor, bu sayede istediğimiz bir konuda yazıları ve siteleri görüntüleyebiliyoruz. Technorati, üye olmadan da kullanılabiliyor ama tüm özelliklerini kullanmak için üye olmak gerekiyor. Üye olarak favori listesi ve takip listesi oluşturup sevdiğimiz blogları takip edebiliyoruz.

Ve yine, bir blog sahibiysek, blogumuzu Technorati'ye ekleyip, tanım ve etiket gibi bilgileri girebiliyoruz. Bunun için hesap sayfamızdaki “Your Blogs” kısmından sitemizin ismini giriyoruz, ve doğrulama işleminden sonra blogumuz kendi ismimizle Technorati'ye eklenmiş oluyor. Ayrıca sitemizi ziyaret eden diğer Technorati kullanıcılarına yardımcı olabilecek favori düğmelerinden birini blogumuza yerleştirebiliriz. Bu düğmeler sayesinde tek tıklama ile ziyaretçilerimiz sitemizi favorileri arasına alabilirler.

Bu yazının bir kısmı Teknoseyir‘den alınmıştır.

Eski wolkanca.com’da Technorati yenilendi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Technorati yenilendi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Technorati yenilendiiçin 2 yanıt

http://teknoseyir.com/technorati-ve-bloglarda-ara…
http://teknoseyir.com/hakkinda

yazıların hakları gizli/saklı filan değildir, izin almak (haber vermek) şartıyla başka bir yerde alıntı yapılabilir.

kolay gelsin.

blog arama motorlarına bir yeniside turkiyeden eklendi.
sadece türkçe bloglarda arama yapan bir motor. http://hemenmi.com

google coops la aramalarını gerçekleştiriyor.sonuçları google dan aldıgı için sonuçlar google kalitesinde.

denemenizi oneririm.