Kategoriler
Kültür Sanat

Sanat nedir?

Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

Bugün sanatın "duygusal ve düşünsel etkileme gücü"ne sahip oluşu daha belirleyicidir. Bu anlayışa en uygun tanımı yapan Thomas Munro'ya göre; "sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir." Sanat, güzel ile uğraşır. Güzel göreceli bir kavramdır. Kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.

Sanat, nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı açıklanır. Nesnel yaklaşımda sanat, toplumsal etkilerle, öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır.

Kant'a göre; sanatın kendi dışında, hiçbir amacı yoktur. Onun tek amacı kendisidir. Güzel Sanatı ancak deha yaratabilir.

Hegel'e göre; sanattaki güzellik doğadaki güzellikten üstündür. Sanat, insan aklının ürünüdür. Kendisine doğanın taklidinden başka amaç bulmalıdır.

Marks'a göre; yaratıcı eylem, insanın ve doğanın karşılıklı etkileşiminin bir aşamasıdır. Bu, toplumsal bir karakter taşır. Sanat, yaşamı insanileştiren bir olgudur. Araştırıcı, yaratıcı, çok yönlü tümel insana ulaşma çabası içinde sanatlar gelişebilir.

B. Croce; güzelliğin yerine anlatımı öne çıkarır. Sanat, sezginin ve anlatımın birliğidir. Bireysel ve teorik bir etkinliktir. Doğa, sanatçının yorumu ile güzel olabilir.

Sonuç olarak Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. Onu anlamak için çaba gerekir.

KAYNAKÇA
Doğan, Mehmet. 100 Soruda Estetik. Gerçek Yayınevi: İstanbul: 1975.
Sena, Cemil Estetik sanat ve Güzelliğin Felsefesi. Remzi Kitabevi.lstanbl11: 1972.
Sözen, Metin; Uğur Tanyeli. sanat Kavram ve Terimler Sözlü Remzi Kitabevi İstanbul: 1986.
Timuçin, Afşar Estetik. 2. Baskı BDS Yayınları. 1993.

Kirli araba camları ile sanat
Çocukluğumuzda nerede bir kirli cam görsek üstüne "beni yıka" türü yazılar yazardık.İşte scott wade bu işi biraz abartmış, ve ortaya şöyle resimler çıkmış.
Kirli araba camları sanat

Karpuzla sanat
Büyüklerimiz her zaman nimetle şaka olmaz derdi, ama iş sanat olduğunda biraz daha toleranslı davranılabilir, zaten bu sanatı yapan pek fazla kişi olduğunu sanmıyorum, fakat şu resim bir karpuzla neler yapılabileceğini bize gösteriyor.
Karpuzla sanat

Origami
Origami bu tarz sanatlar içinde belki de en çok bilineni, kağıt katlayarak yapılan bu sanat ile çok güzel görüntüler elde etmek mümkün. [via]
Origami sanat

Gölge sanatı
Belirli objelerin(çoğunlukla çöplerin) gölgelerinin oluşturduğu sanat görenleri hayrete düşürecek güzellikte. [via]
Gölge sanatı

Eski wolkanca.com’da Sanat nedir? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Sanat nedir? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

Sanat nedir?için 34 yanıt

ben buna o kadar giriş yazısı yazdım, sanat nedir açıkladım, "more" olayını yapamayınca gitmiş hepsi.

sanat nedir sözü dünyaca belirlengiş bir sözdür bu yüzden çokları bunu öğrestin laaaan

sanatın anlamı ne acıl odevim 100 tane anlamını bilmedigimiz kelime bulucaz

güzel am bence bilgiler biraz biraz az bence bence sanat bukadrlıkta kalmamalı daha d a çok insanları bilgilendirmeliyiz. bence gine de güzel ama az dahada çok sanatı tanııttırmalıdırlar bence

bence aşkım burak nerede gibi şeyleri babam görünce kızdı o yüzden çıktı yapamadım

süper olmuş
elinize sağlık o gölge olayı baya ilgi çekici hani

ben bu siteyi çok beğendim ödevimede yardım etti dünya çok değişiyo gittikçe

eh biraz oldu ordan bir cümle aldım ordan bir cümle koryala yapıştır tamamdır sağol

rüya sen de yanlış düşünüyosun iş görüyo amaa ona bak sen

bence çok güzel beğenmemezlik yapmayın lan deliler…beğenmeyen manyaktır ha

resim çok hoşuma gitti kim yapmışsa ellerine salık ben çok begendim

var ya bütün siteler aynı yerden alıp kopyala yapıştır yapmış. yaptığınız ayıp