Kategoriler
Kültür sanat

Reggae takılalım

Biraz da takılalım dedim. Azer: reggaelife.blogspot.com

reggae

Roots reggae, varoşlardaki hayatın ve yoksul kırsal kesimin kötü yönlerini ele alan bir müzik türüdür.[1] Kökeni reggae müzik türü olan roots reggae, genellikle yoksulluk, toplumsal sorunlar, devlet baskısı, sınır dışı edilme ve Rastafarianizm gibi konuları ele alır.

Bu müzik türünün altın çağı 1970'lerin ikinci yarısı olarak kabul edilmektedir. Öyle ki bu dönemde Bob Marley, Peter Tosh, Burning Spear, Max Romeo, Horace Andy ve Lincoln Thompson gibi isimlerin yanı sıra; Black Uhuru, Steel Pulse ve Culture gibi grupların çalışmalarına yoğun olarak rastlanır. Yine aynı dönemde Lee 'Scratch' Perry, Bunny Lee, Joseph Hoo Kim ve Coxsone Dodd gibi yapımcıların da çalışmaları yer almaktadır. Roots reggae türü, zamanla teknolojik yeniliklerin belirmesiyle beraber yerini dub adlı müzik türüne bıraktı.

Roots reggae, müzikal ve kültürel olarak kökenlerini Jamaika'dan aldı. Ancak yine de Avrupa'da 1970'lerde oldukça popülerdi.[2] Yine bu müzik türüyle akraba olan dancehall'un belirmesiyle beraber, Avrupa'da siyahi, melez ve beyaz birçok grup kuruldu. Zaman ilerledikçe roots reggae türündeki eserler Amerika Birleşik Devletleri'nde de verilmeye başladı. Bu ülkedeki eserler, çoğunlukla New York'a göç eden Jamaikalılar tarafından verildi.[3]

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Roots_reggae

Eski wolkanca.com’da Reggae takılalım veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Reggae takılalım için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.