Kategoriler
Eğlence

Ölümünün 17. yılında Cem Karaca

Ölümünün 17. yılında Cem Karaca’yı saygı ve özlemle anıyoruz.

17 yıl önce bugün; Cem Karaca, 58 yaşında solunum ve kalp yetmezliğine bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.
Saygı ve özlemle…

Eşsiz sesi ve tiyatral vokaliyle, her şarkısında bizlere adeta bir müzikal izliyormuşuz gibi hissettiren Cem Karaca’nın vefatının 17. yılında kendisini özlemle anıyoruz.

En sevdiğim parçalarından bir tanesi: Çok Yorgunum:

Çok Yorgunum – Cem Karaca

BBC’nin Cem Karaca için hazırladığı özel video:

ARŞİV ODASI: Cem Karaca, 1979 – BBC TÜRKÇE

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın paylaştığı Tweet:

CEM KARACA KİMDİR?
Tam adıyla Muhtar Cem Karaca, 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Azerbaycan asıllı Mehmet Karaca ve annesi Ermeni asıllı Toto Karaca (İrma Felegyan) olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Karaca, yeteneğini fark eden annesi sayesinde henüz 6 yaşındayken müzik eğitimine başladı. 6-7 Eylül Pogromu durulduktan sonra Cem Karaca, Robert Koleji’ne kaydoldu. Orta öğrenimini Robert Lisesi’nde yapan Cem Karaca’nın, müzikle ilk tanışması annesinin teyzesi Rosa Felegyan’ın Cem Karaca’ya piyano notaları ve piyano nağmeleri öğretmesiyle oldu. Karaca’nın ses yeteneğini ilk annesi Toto Karaca keşfetti. 1962’de Beyoğlu Spor Kulübü’nde arkadaşlarının isteği üzerine şarkı söyledi, daha sonra grup kurmaya karar verdi. Gruba o dönemin ünlü sanatçılarından İlham Gencer destek oldu. Cem Karaca’nin ilk grubu 1963’te Dinamikler oldu. 1963’ün sonunda grup dağıldı. Kısa bir süre “Cem Karaca ve Bekledikleriniz” adlı bir grupta çaldı. Bu gruptan kısa bir süre sonra ise Gökçen Kaynatan’ın orkestrasında çaldı ancak bu beraberlik de uzun sürmedi. Aynı sene “Cem Karaca ve Jaguarlar” kuruldu. 1965’te Altın Mikrofon yarışmasına başvursalar da, grup ön elemeyi geçemedi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cem_Karaca

Cem Karaca Discography: https://www.discogs.com/artist/993241

Cem Karaca