Kategoriler
Internet

Oyyla

OyyolaDaha yeni açılmış kendisi digg'in Türkçe uyarlaması olmak istiyor. Beta sürecinde olan bu güzel web2 hizmetini Boğaziçi Üniversitesi'nden Gökhan Çeliker akıl etmiş. Başarılar diliyorum ve takipçileri olacağım.

Aslında şu yabancı hizmetleri kullanmak yerine aynı işi kendi ülkemizdeki sitelerden almak isterdim örneğin youtube, del.ico.us odeo, vs. vs. o kadar çok ki kullandığım yurt dışı kaynaklı hizmet. Gel gelelim nedense bende geçmişten gelen bir şeymidir bilinç altıma yerleşen bir urmudur nedir bilmiyorum Türkiyede çıkan bu tarz hizmetlere güvenemiyorum daha doğrusu uzun soluklu ve gelişen, sürekli güvenilir bir hizmet alabileceğime inanmıyorum. Bu yazdığımı oyyla ile doğrudan alakası yok tabii ki oyyla ve buna benzer bir çok Türk web girişimi mevcut yazdığım tümü için geçerli.

Ve bence bu tür Türk web girişimlerinin başarılı olamamasının nedeni sahipsiz kalmaları. Yani bir kişi bir fikrini web platformunda hayata geçiriyor daha sonra bu projesine sponsor bulamıyor çünkü henüz ülkemiz bu tarz gelişmelerin çıkabileceği gelişmişlikte değilmi desem yoksa para sermaye sahiplerinin henüz bu şeylere sıcak bakmıyormu desem öyle bir şey işte.

Türkiyede artık patron2 istiyoruz 🙂 web2-> patron2

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr

Oyylaiçin 7 yanıt

oyyla'yı tanıttığınız için teşekkürler. güzel bir noktaya değinmişsiniz.
oyyla işte bu noktada fark yaratmayı amaçlıyor. genelde bu tarz web girişimlerinin sürekli olamamalarının sebebi bir takım tarafından geliştiriliyor olmayışları. heşeyi tek başına geliştiren, tüm kararları kendisi vermek zorunda olan girişimci bir süre sonra bunalıyor.
yapılan bir diğer hata ise bir yol haritasının çizilmemiş oluşu. oyyla projesinde önümüzde merakla beklediğimiz günler var. bu bizi projeye bağlı tutuyor, oyyla için çalışma şevkimizi arttırıyor.
sponsorluk ise çok ayrı bir konu. ne yazık ki başta yatırım yapmadan güzel şeyler elde edemiyorsunuz. web girişimlerinin tercih edilmesinin başında düşük yatırım maliyeti (domain+hosting) geliyor. ama yatırımı sadece bununla sınırlayan girişimler kendi yağıyla kavrulmaktan öteye gidemiyor. bunun sonucunda ise proje ölüyor.
bu kadar şey söyledikten sonra sanırım oyyla projesini sonlandırmak istesem bile yüzüm olmayacak 🙂
oyyla'da görüşmek üzere..

gökhan oyyola blogundaki yazılarınızıda büyük heyecanla okudum sizi çok iyi anladığımı bilmelisiniz. gerçekten inanmış biri olduğunuz besbelli bu işin başarılı olması için en gerekli şey inançtır.

diğer yazdıklarınıza katılıyorum web internet, çok hızlı gelişen tüketilen ve nereye yöneleceği belli olmayan son yıllarda yada aylarda artık gidişatın web şirketlerinin değil tamamııyla webin gidişatının web kullanıcıları tarafından yönlendirildiği bir dünya. bu dünyada sağlam işler yapabilmek içn arge en önemli husustur.

inancınızı yitirmezseniz başarılı olacağınıza eminim kimbilir ileride size ulaşmak zorlaşır 🙂

bu girşimin pc dergilerinde yayımlanmasını sağlamak lazım 😉

yazılarımı beğendiğinize sevindim.

oyyla'da bu konuya da büyük özen gösteriyoruz. kullanıcılarımızı dinliyoruz ve özellikle konuşmaları için teşvik ediyoruz. çünkü kendinize göre mükemmel bir sistem oluştursanız da bunu kullanıcılar kabullenmediği sürece hiçbir anlamı kalmıyor. su an kullanıcılardan gelen fikirleri yazdığımız ortak bir panomuz var. bunları mümkün olduğunca uygulamak istiyoruz. bir yandan da oyyla'nın şu anki halinden memnun olan kullanıcıları rahatsız etmek istemiyoruz. bu nedenle bir çeşit oylama sistemi kullanmayı düşünüyoruz. ama şu an için oyyla böyle bir sistem için çok genç. ilerleyen vakitlerde bu sistemin eklenmemesi için hiçbir sebep yok bence.

oyyla pc dergilerinde yer alırsa çok mutlu olurum. hatta o dergiyi ömrüm boyunca saklayabilirim. (aynen oyyla haberlerinin çıktığı siteleri kaydetmem gibi)

ahkamlar emaile gelsinmiş. bu kadar da enaniyetli olmayın yahu. yukarıda adam diggtr.com a şans tanımış göya. çok büyük alim bak bakalım yerinde duruyor mu? gökhan ç. de sanki google ın türkiye temsilcisi gibi, bir kasıl bir kasılma. görüyoruz sitenin halini. oyyla.com da çöp oldu. kendinizi çok büyük bir nimet sanmayın. hepiniz ölümlüsünüz sonuçta.