Kategoriler
Teknoloji

Need For Speed Carbon Türkçe!

Need For Speed Carbon NFS Carbon’u %100 türkçeye çevirmişler. V.1.0 buradan indirme mümkün. (sifre: donanimhaber) Kurulumla ilgili detaylar ve tartışmalar burada yazılı.

Yapımcı arkadaşın notu;

2,5 – 3 haftalık bir çalışma sonucu tamamen kendim hazırladığım Need for Speed™ 10: Carbon’un yeni Türkçe yaması çıktı! Bu Türkçe yama Need for Speed™ 10: Carbon oyunundaki özel isimler dışındaki yazıların %100’ünü Türkçe yapmaktadır. Videolara ve kariyer modundaki ara demolara Türkçe altyazılar eklenmektedir.
Arkadaşlar, önceki internette dolaşan Need for Speed™ Most Wanted Türkçe yamasını da bizzat kendim yapmıştım. Henüz sorunları olduğu için yayınlamak istememiştim ama istemeden de olsa bir arkadaşım benim adımı vermeden yayınlamış. Bu olay nedeniyle artık daha dikkatliyim. Bu yamaya kendi adımı eklemiş durumdayım.
Yamadaki Bazı Sorunlar:
1. Çoğu yerde karakter boşluğu sayısı çok fazla olduğu için bazı yazılar sağa veya sola kaymakta. Bu sorunu mümkün olduğunca azaltmaya çalıştım.
2. Çok az yerde de olsa karakter boşluğu sayısı yetersizliğinden dolayı bazı yazılar boşluksuz veya kısaltılarak yazılmıştır.
3. Oyunun yapımında kullanılan karakter seti Ç, Ö, Ü ve bu harflerin küçük olanları dışındaki Türkçe karakterleri desteklemediği için az önce dediğim karakterler dışındaki Türkçe karakterler kullanılmıştır. Büyük harfle yazı yazarken büyük İ yerine küçük i veya ters ünlem işareti (¡) kullanılmıştır.
NOT: Yama oyunun Collector’s Edition ABD sürümü içindir. Yamayı oyunun Collector’s Edition ve/veya ABD sürümü olmayan bir sürümüne yüklerseniz yamayı yüklerken siyah DOS ekranında “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” yazılarıyla karşılaşabilir ve oyundaki videoları göremeyebilirsiniz. Oyun açılırken sağ üst köşede yazan sürüm numarası 1.2 veya 1.3 ise oyununuz Collector’s Edition sürümüdür.
Kurulum Notları:
Yamayı kurmak için öncelikle oyunu kurduğunuz klasörü belirtmelisiniz. Oyunu kurarken yükleme klasörünü değiştirmediyseniz yamayı kurmanız gereken klasörü değiştirmenize gerek yoktur, kur dosyasında belirtildiği gibidir. Oyunu kurarken yükleme klasörünü değiştirdiyseniz eğer Gözat tuşuyla o değiştirdiğiniz klasörü bulun.
Yükleme klasörünü ayarladıktan sonra Yükle tuşuna basıp kuruluma başlayabilirsiniz. Kurulum sonunda bir soru gelecek, siz bu soruyu Evet tuşuyla yanıtlamalısınız.
Yamayı kaldırmak isterseniz kaldırmak için oyunun Başlat menüsündeki kısayollarına Türkçe Yamayı Kaldır adında bir kısayol daha eklenir. Bu kısayolu kullanarak yamayı kaldırabilirsiniz.
ÖNEMLİ UYARI: Kurulum sırasında siyah DOS ekranı geldiğinde çok sayıda “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor” şeklinde yazı görüyorsanız yamayı yanlış yere kuruyorsunuz demektir. Bu durumda çıkan soru penceresini Hayır tuşuyla yanıtlayıp kur dosyasını tekrar çalıştırmalı ve yamayı doğru yere kurmalısınız.