Mynet'den blog hizmeti

mynet blog Türkiyenin en büyük portallarından biri olan Mynet Mysite adlı hizmetinden sonra blog olayına‘da girdi. Blog sistemi olarak WordPress'in blog dağıtım hizmeti olan WordPress MU kullanılmış, mynet hesabı ile entegre edilen hizmet şu anda beta ( deneme test) durumda. Mynet’den bir blog açtığımızda blog.mynet.com/ismim seklinde bir adres veriyor.

Mynet'in bu işe girmesi gerçekten büyük bir gelişme, kısa zamanda hizmetin eğer gelişmesini olumlu yönde devam ettirirse ki Mynet'in iş ilanlarına geçenlerde bakmıştım topluluk yöneticileri arıyorlardı bu ilgilenecekler anlamına geliyor, başarılı oalcaktır diye düşünüyorum.

Fakat WordPress MU gibi ücretsiz ve açık kaynak kodla geliştirilmiş bir sistem kullanıp bunu ticari bir şekile dönüştürüp ( Harvard Üniversiteside bu sistemi kullanıyor ancak en altta GPL WordPress Lisanslı ) WordPress MU ile ilgili bütün izleri yoketmesi yerine kendi Copyright © 2007 MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir. diye yazması hiç hoş olmamış. Koskoca Mynet bunu yapmamalıydı bence.

[via]

mynet blogNasıl çalışıyor

Blog yazabiliyorsanız ve insanların ilgisini çekebileceğini düşünüyorsanız, sizinle bir anlaşma yaparak blog’unuzun görüntülenmesi başına para teklif ediyoruz. Mynet Blog’da bloğunuzu her ziyaret eden kişi size para kazandırıyor olacak.

Nasıl para kazanacaksınız?

Mynet Blog’da 30 gün içerisinde en çok okunan ve oyu 5 üzerinden 3’ün üzerinde olan 10 blog'un sahibine 100 YTL kazanıyor. Mynet Blog, içeriğinizin tanıtımını blog severlere yaparak kendi markanızı oluşturmanıza yardım ederken, bir yandan da para kazanmanızı sağlar.

Ne kadar potansiyel var?

Mynet Blog’da en ilgi çekici içerikleri bulabileceğiniz gibi, kendinizi ifade edebileceğiniz en özgün içerikleri siz de yaratabilirsiniz.

Koşullar neler?

Yazdığınız blog'un bütün telif haklarına sahip olmanız ve içerik kurallarına uygun yazı yazmış olmanız gerekmektedir. Kurallara uyarak blog’unuza kategori/konu /video/resim vb eklemeler yapabilirsiniz. Lütfen içerik kuralları bölümünü inceleyiniz.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Mynet'den blog hizmetiiçin 19 yanıt

fakat mynet wordpress mu gibi ücretsiz ve açık kaynak kodla geliştirilmiş bir sistem kullanıp bunu ticari bir şekile dönüştürüp wordpress mu ( harvard üniversiteside bu sistemi kullanıyor ancak en altta gpl wordpress lisanslı ) ile ilgili bütün izleri yoketmesi yerine kendi copyright © 2007 mynet a.?. telif hakları mynet a.?.’ ye aittir. diye yazması hiç hoş olmamış. koskoca mynet bunu yapmamalıydı bence.

bu durum hoş olmamış evet, etik de değil evet. ancak fiili olarak daha da önemlisi kanun dışı olması. yani gpl lisansı çiçek böcek meselesi değil, bunun hukuki yaptırımı var.

ben bu mevzuyu tez elden wordpress ekibine bildireceğim.

geç kaldılar ama alternatif açısından gayet iyi.hem wordpress kullanmaları güzel ama lisansı kaldırmaları hiç hoş olmamış.madem kendi kopirayttını koyacaksın, sistemi de kendin yap.

evet bence haksızlık ve saygısızlıkdır bu yaptıkları. ama şu varki çok güzel olmuş neye göre güzel derseniz msn speys den 10 kat daha iyi bence tabii ki wordpress olduğu için.yani o dandik msn speys yerine bunu kullanmak bence çok daha iyi.
hem bu işin birde yasal boyutu yok mu gpl bu kadar basitmi bence değildir yakında patlar ve kokusu çıkar.

bu haber, şuan gerek içerik sıkıntısı çeken bir çok blogta, gerekse gerçekten gpl sorununa parmak basmak isteyen bloglarda, benzer cümlelerle yayınlanıp durmakta ve mynet'e tahmin bile edemeyeceğiniz bir şekilde prim kazandırmaktadır. bunun farkında olan mynet yetkilileri ise, düzeltilmesi istenilen hatayı düzeltmeyerek "reklamın iyisi kötüsü olmaz" mantalitesinden de yola çıkarak, sizleri bu reklam oyunlarına alet etmektedirler.

demem şu ki, eğer gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız bu yazılarınızı yayından kaldırarak, şikayetlerinizi wordpress yetkililerine bildirmeli ve kendi gpl lisanlarının peşinde kendilerinin koşması, haklarını gerekirse hukuksal yollarla aramaları sağlanmalıdır. aksi halde yayınladığınız her yazı ile korumak istediğiniz gpl lisansına değil mynet'e prim vermektesiniz.

mynet sanırım hatasının farkına varmış ve artık yazı düzeltilmiş

"mynet blog wordpressmu alt yapısını kullanmaktadır." olarak bence yeterli 😀

ben bunu yeterli görmüyorum. mynet her zaman ki gibi kolaya kaçmaya çalışmış. "mynet blog wordpressmu alt yapısını kullanmaktadır." yeterli bir ibare değil. tema yapımcılarının imzalarının yerinde yine yeller esiyor. mynet blog anasayfasında, kayıt yada giriş ekranında ve blog panelinde ise wordpress imzasını bile göremiyoruz.

wordpress copyright'ı olan bir mynet blog anasayfası görmemiz dileğiyle..

o değil de iki gündür bütün bloglar birbirinden kopyalayıp aynı yazıyı niye döndürüp duruyorlar anlamış değilim. özgün bir şey yazamıyorsanız yazmayıverin o gün canım (sadece bu blog'un sahibine değil lafım).

konuyla ilgili olarak, mynet, zaten yanlışından dönmüştür ama bu blogların başarısı falan değil. çalışan bir arkadaşım -o da bu konuda hassastır- mynet patronu olacak şahsı ikna etmiştir.

@efrasiyab

efendim sanırım bloglar arasında bu konuyu yazan ilk kişi benim gönderilen geri izlemelerden de bunu görebilirsiniz, bende bildirgecde mynet blogunun açıldığı haberini gördükten sonra bu durumu ortaya koydum. e dayanışma içine giren bloggerlar wordpress severler mynet'in bu etik dışı şeyine tepki göstermek istedi, böyle şeyler sevilir blogcular tarafından, bu tarz atraksiyonlar kampanyalar bizim sevdiğimiz şeyler o yüzden çok blogda bu konu işlendi.
senin o çalışan arkadaşın iknası olamaz bu biz yazmasaydık mynet'in oraya wordpress mu yazısını eklemzdi diye düşünüyorum.

yok yok olayın içyüzünü bildiğimden yazdım yukardakileri. inanın sizin yazılarınızdan haberleri bile yok (zaten mynet tam bir "zengin patron", "dünyayı ben yarattım" modunda yönetiliyor. o yüzden sağa sola bakmıyorlar bile kendileri hakkında ne yazılmış diye. bahsettiğim arkadaşım mynet kodçularından olduğundan sistemin kuruluşu ile bizatihi ilgilendi. kimse bilmez "yuttururuz" mantığıyla (kendini kurnaz sanan ahmak düşüncesi) o yazı da silindi. (zaten hangi ticari şirket joomla, drupal, wordpress kullandığını itiraf ediyor ki). sonra başka unsurların etkisiyle bahsettiğim şahıs ikna edebildi yönetimi.

neyse olayın hikayesi kısaca böyle.

ilk bahsettiğim tekrar konusuna gelince. bu blogu ya da bunu yazan diğer blogları (ki çoğu trackback vermiş buraya) zaman elverdiğince aylardır takip ediyorum. son zamanlarda neredeyse tamamen aynı konuları ele alır oldunuz. bu da takip eden de "hayda yine mi" hissi ile birlikte bir bıkkınlık oluşturuyor. (bir nevi aynı haberi yazan gazeteler gibi oldu türkçe bloglar). geçende bir araştırma okumuştum blogların %70'i içeriği/fikri birbirinden kopyalıyorlarmış (ne kadar güvenilir bir rakamdır bilmem).

blog mefhumuna 2005'ten beri bir şekilde bulaşmış biri olarak (bakmayın şu sıralar sadece cms -içerik yöneticisi- olarak kullandığıma) bence kişilerin kendi yaşamlarına dair farklı deneyimleri temelli yazıları içermesi gereken bir unsur blog. bu yüzden bu kadar ilgi gördü zaten. samimiliği yüzünden… ancak tamamen aynı konuları yazıp birbirine linkleyince "özgünlük ve içtenlik" kısmı tamamen dışlanmış oluyor. özgün bir lafı olmayan susmalı (o yüzden "her gün yazmak zorunda değilsiniz" diye yazım).

neyse bunlar da "blog" kavramı üzerine benim uyarı mahiyetinde fikirlerim… blog yazan arkadaşlar olayları zaten kendi vicdanlarında değerlendiriyorlardır.

(yazıda geçen tüm "blog" sözcükleri buraya değil genel kavrama yönelik kullanıldı.)