Mustafa

Babasını kaybedip evsiz kalınca çalı çırpıdan bir yuva yaptı kendine…
Yarın, toprağını kaybeden halkına, çöken çınarın dallarından yepyeni bir yurt kuracaktı.

Atatürk’ün askeri, siyası ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkarak anlatan Mustafa filmi 29 Ekim'de 193 kopya ile vizyona girecek. 60. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü seyirciye yeniden tanıştıracak filmi Can Dündar yazıp yönetti ve müziklerini Goran Bregoviç besteledi.

Geçtiğimiz ay film hakkında yazmış ve fragmanını burada yayımlamıştım.

Bugün filmin basın gösterimi Astoria alışveriş merkezinde ki Cinebonus sinemalarındaydı ve orada filmi izledim. Benle birlikte orada gördüğüm blog yazarı ve diğer birkaç arkadaş Devletşah, Özgür, Murat, Yusuf, Müge, Aygül ve Yalçın, Ömer, Fatih, Burak.

Film başından sonuna Can Dündarı'ın seslendirmesi ile sürüyor, çeşitli mektuplar, notlar ve günlükler de farklı seslerle seslendirilmiş, Goran Bregoviç'in bestelediği olsun diğer müzikler olsun hepsi harika olmuş. Filmin Atatürk’ün aşk yaşantısına kadar inen bir anlatımı var, onun insancıl yönlerine hırsına, daha sonra kurulacak Cumhuriyet deki devrimleri nasıl daha önce yaşadığı tecrübelerle bir bir oluşturduğunu gözler önüne seriyor.

Benim en çok etkilendiğim bölümlerden biri Atatürk’ün ilk aşkı ve birlikte yaşadığı Fikriye hanımın Atatürk’ün İzmirli Latife ile evlenip Ankaraya yerleştikten sonra birkaç defa Atatürk'e ulaşmaya çalışıp bunu başaramayınca intihar etmesi. Atatürk ondan sonra Latife hanımdan boşanıp şöyle diyor; “orduları, devleti idare ettim ama bir kadını idare edemedim”.

Film genel olarak gerçekten etkileyici, filmi izlemenizi tavsiye ederim, 29 Ekim'de 193 kadar sinemada yayında olacak.

Fragman.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.