Mustafa 29 Ekim’de sinemalarda

Can Dündar'ın yazdığı ve yönettiği Mustafa ismindeki film 29 Ekim'de vizyona giriyor.

Mustafa | Can Dündar

Fragmanını ve diğer tüm bilgileri alabileceğiniz Filmin web sitesi mustafa.com.tr'da film hakkında şöyle yazılı;
10 Kasım 2008, Atatürk'ün ölümünün 70. yıldönümü…
Türkiye 70 yılda Ata'sı için dört başı mağrur bir film yapamadı. Onu Türkiye'ye, dünyaya, yeni yetişenlere tam anlatamadı.

Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dile tutsak kaldı.

Selanik'ten Dolmabahçe'ye kadar hayatını başından sona mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi.

"Mustafa" işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan "Sarı Zeybek"le seyirciyi Ata'nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor.

"Mustafa", seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk'ü yeniden keşfe davet ediyor.

Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı.

Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne, elyazmalarına ulaşıldı.

Çekim ekibi Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girerek onun hayatını yeniden görüntüledi.

Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk'e dair yazılmış kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayıp onlardan sahici, objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştı.

Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği müzikler, söylediği sözler titizlikle derlendi.
Yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski siyah, beyaz görüntülerden sıkılmış olacakları varsayımlarıyla filmde samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanıldı.

Filmin müzikleri, Atatürk gibi balkanlarda yetişmiş bir müzisyen olan Goran Bregoviç besteledi.

NTV-Ko'medya ortaklığıyla !Mustafa1, 70. ölüm yıldönümünde Atatürk'ü seyirciyle yeniden tanıştırabilecek bir film oldu.

Mustafa // Can Dündar

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.