Kategoriler
Gündem

Mısır’da hükümet interneti komple kapattı

Tunus ve ardından Mısır ve muhtemelen diğer diktatörlük rejimlerinin baş belası internet, peki neden? Diktatörler ülkelerinde insanların dünya ile iletişimde olmalarını ve yaşamlarını diğer dünya ülkeleri ile kıyaslamalarını, daha iyi yaşam şartları talep etmelerini çok tabiidir ki istemezler, internet bu yüzden onların başının belasıdır.

Mısır da son günlerde kelimenin tam anlamıyla bir online diktatörlük var, ülkede internet tamamen kapatıldı, hükümet interneti komple kapatmadan önce Twitter, Facebook ve Google ı engellemişlerdi ayrıca Blackberry ve SMS servilerini de kapattılar. Yani ülkede insanların tamamen işine kapanıp seslerini çıkarmamaları isteniyor. Kaynak

Mısır da şu an sadece mobil ve sabit hatlarla sesli görüşmeler yapılabiliyor, bazı bölgelerde sabit hatlarında çalışmadığı söyleniyormuş. Hükümetin interneti komple kapatma nedeni ülke yönetimini protesto edenlerin internet üzerinden haberleşmelerini engellemekmiş.

Her şeye rağmen Mısır’daki bazı bloggerlar bir şekilde internet üzerinden bilgi vermeye devam edebiliyorlar, Wikileaks ile gündeme gelen Anoymous grubu da protestolara destek verdiğini açıklamış.

Velhasıl bence şunun iyi anlaşılması gerekiyor ki internet her ne kadar gereksiz tonla içerik, servis barındırıyorsa da çağımızda demokrasinin en temel gereksinimlerindendir, insanların iletişimini engellemek onları cezaevlerine kapatmaktan farksızdır ki sokağa çıkma yasağı, interneti kapatmak bunların hepsi aynı tat dokuya sahip malzemeler. Avrupa’da bazı ülkelerde internet insanların, beslenme, barınma, sağlık, eğitimin yanında temel ihtiyaçlar arasında sayılmıştır.

Bu arada Çin’de Twitter a benzer bir site olan SinaEgypt(Mısır) kelimesini yasaklamışlar.
.
İnşallah bu işin sonu devrim ile biter, Mısır’lılar nasıl yaşamak istiyorlarsa öyle yaşarlar, iletişimleri bir daha kesilmez, ve bu tüm diğer halklar için örnek olur tıpkı onların Tunuslulardan örnek aldıkları gibi.