Kategoriler
Eğlence

Bir Zamanlar Gelecek: 2121

Phoenix Uluslararası Horror and Sci-Fi Film Festivali En İyi Bilim Kurgu Filmi: Bir Zamanlar Gelecek: 2121.

Türkiye’nin ilk uzun metraj kadın bilimkurgu ve distopya yönetmeni ünvanına sahip Serpil Altın’ın filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Amerika’da gerçekleşen 19. Phoenix Uluslararası Horror and Sci-Fi Film Festivali’nde “EN İYİ BİLİM KURGU FİLM” ödülünü kazandı!

Amerika’nın en büyük beşinci şehri ve Arizona eyaletinin başkenti olan Phoenix’de 19. kez düzenlenen Uluslararası Horror & Sci-Fi Film Festivali, 20.000 katılımcısı, 250 film gösterimi, film yapım seminerleri, parti ve öğrenci atölyeleriyle on bir gün süren film kutlamalarıyla gerçekleşiyor. Festival MovieMaker Dergisi tarafından Dünyanın En Havalı 25 Film Festivalinden biri ve Dünyanın en sinemacı dostu film festivali seçildi.

Festivalin bilim kurgu program direktörü ve aynı zamanda Star Wars kitabının yazarı Michael Stackpole “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filmini şu şekilde yorumladı:

“Bu harika bir film! Üstelik Türkiye’den geliyor. Muhteşem görselleri ve harika oyuncu performanslarını izlerken gözlerinizi perdeden alamayacaksınız.”

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 - Box Office Türkiye
Bir Zamanlar Gelecek: 2121 – Box Office Türkiye

Film Hakkında

Vizyon tarihi belirsiz / Dram, Bilimkurgu. Film, gelecekte iklim krizinin yol açtığı kıtlık sebebiyle insanlığın kendini içerisinde bulduğu yeni koşullarda hayatını sürdüren bir ailenin hikâyesini anlatıyor. IMDb, Mubi

Filmi izlemedim senaryoya da hakim değiliz ama sadece fragmanından bile harika bir film olduğu belli, kostümler, çekimler ve ortam şahane, ayrıca seyreden ünlü isimler de iyi notlar vermiş ve ödülleri de var.

Bu filmi güzel yapmışlar. Tebrikler. Trailer: ‘Bir Zamanlar Gelecek: 2121’ https://mubi.com/tr/films/once-upon-a-time-in-the-future-2121/ @mubi aracılığıyla

Film Özeti

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. Koloniyi kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı kıtlık kanunlarınca, yeni hayat karşılığında yaşlı neslin yok edilmesi zorunludur.

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 | Fragman

Filmin Oyuncu ve Yönetim Kadrosu

  • Oyuncular: Selen Öztürk, Çagdas Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu, Sukeyna Kılıç
  • Yönetmen: Serpil Altın
  • Senaryo: Serpil Altın, Korhan Uğur
  • Görüntü Yönetmeni: Kaan Çalışkan
  • Kurgu: Erkan Tekemen
  • Müzik: Cihan Güçlü
Yönetmenliğini Serpil Altın’ın üstlendiği, dünya prömiyerini 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde gerçekleştiren Bir Zamanlar Gelecek: 2121 uluslararası film festivallerini dolaşmaya devam ediyor.
Yönetmenliğini Serpil Altın’ın üstlendiği, dünya prömiyerini 29. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde gerçekleştiren Bir Zamanlar Gelecek: 2121 uluslararası film festivallerini dolaşmaya devam ediyor.

Sinemada vizyona çıkmadan aldığı ödüller:

  • Adana Altın Koza Film Festivali, En cesuru: Bir Zamanlar Gelecek 2121
  • 19’uncu Phoenix Uluslararası Horror and Sci-Fi Film Festivali’nde “En İyi Bilim Kurgu Film” ödülü.
Fil’m Hafızası‘na verdiği röportajda yönetmen Serpil Altın, filmin sürdürülebilir olmasıyla ilgili şunları söyledi: “Biliyorsunuz ki setlerde her gün litrelerce içecek tüketiliyor. Kullanılan enerjiyi, benzini, çıkarılan atıkları düşündüğünüzde karbon ayak izinin çok yüksek olduğunu görüyorsunuz. Biz işin içindeki insanlar olarak yeşil film fikrini takip ediyorduk. Araştırırken gördük ki, Türkiye’de daha önce kimse yeşil film çekmeyi denememiş. Madem böyle bir film yapıyoruz, bu fikri set ortamına da taşıyalım istedik. Araç kullanımı, ışık, atık, enerji gibi başlıklarla bir liste oluşturduk ve kendimize “Neler yapabiliriz?” sorusunu sorduk.”
Farklı evrenleri sevenler için bilim kurgu filmleriFarklı dünyalara dalmayı ve birkaç saatlik heyecan yaşamayı seviyorsanız, bilimkurgu filmlerinden daha iyisi yoktur. Biraz patlamış mısır alıp çılgın bir yolculuğa hazırlanma zamanı.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Bir Zamanlar Gelecek: 2121 başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.