Kategoriler
Hayattan

Hayat nedir?

Eski zamanlarda Hint imparatoru, satranç oyununu yanında bir mektup ile hediye olarak Pers imparatoruna göndermiştir.
Mektubunda oyunla ilgili hiç bir açıklama yapmazken söyle bir mesaj yazmıştır;
"Kim daha çok düşünüyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi görüyorsa O kazanır. İşte hayat budur…"
Pers imparatoru donemin en alim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister.
Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her tas hareketini ve oyunu çözer daha sonra da on günde tavlayı icat eder ve imparatora sunar.
Pers imparatorunun baş veziri Buzur Mehir tarafından 1400 yıl önce tasarlanan tavla oyunu; dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici. Senenin birliği olarak tavla bir tanedir. 4 kösesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6’sarhane 12 ayı, pulların toplamı ayin 30 gününü, siyah-beyaz pullar gece ve gündüzü, karşılıklı 12’ser hane günün 24 saatini simgeler…
Hint İmparatoruna satranca karşılık olmak üzere tasarlanan tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere söyle bir mesaj hazırlanır:
"Evet, Kim daha çok düşünüyor, Kim daha iyi biliyor, Kim daha ileriyi görüyorsa O kazanır. AMA BİRAZ DA ŞANS GEREKİR. İste hayat budur…"
ŞANS SİZDEN YANA OLSUN.

hayat nedir?

Lanblog versiyonu.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Hayat nedir? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Hayat nedir?için 10 yanıt

hayat;insanin kendisini bilmesidir benim için…hayat;gözleri uzakliklar değil bazen de göze alamadiğimiz yakinliklarin acitmasidir…saygilar ve sevgilerimle… özkan

hayat bence kimseyi düşünmediğin,yalnızca kendi çıkarların için yaşadığın ve ya oynadığın bir oyundur…fakat bu oyun farklıdır…bir kere hata yaptığınız zaman geri dönüşü olmaz…geri dönemez,yeniden başlayamazsınız… bu oyunun önemli bir ayrıntısınıda hiç ama hiç akıldan çıkarmamak gerekir… ölmekde var bu oyunda… öldükten sonra başlar asıl hayat… işte şimdi başlamıştır hayat denen,aynı zamanda oyun olmayan şey…hayat…

hayat bir oyun sahnesidir ne yapacağımız ne yaşayacağımız hiç belli olmaz…… hayat ağırdır, yaşamaksa zordur. keşke zaman geriye aksada yanlışlarımızı düzeltsek keşke keşkeee hayatımızda hrp keşekeler var bazen bunlar bizi bunaltır hayat çok büyüktür içinde duygularımız, acılarımız, öfkelerimiz, hüzünlerimiz vardır…. bende bazen anlam veremediğim duygular yaşarım……. hep düşünmüşümdür hayat mı insanın düşüncelerini etkiler, yoksa düşüncelerimiz hayatımızı etkiler?
hayat üçbuçukla dört arasındadır ya üçbuçuk atarsın dörtdörtlük yaşarsın

hayat bir dolma kaleme benzer nasıl yazılmışsa öyle yaşarsın……. korkmamak gerek bazen, cesaretlenip korkuların yanlızlıkların üzerine üzerine gitmemiz gerek bunu bazı insanlar yapabilir mesela ben yapamam ; korkularımla savşamam her zaman geri geri giderim çevremdekilerden utanırım bu gibi şeyler yapmak çok kötüdür ****

hayat felsefeden farksızdır benım ıcın neyı goruyorsan nasıl yorumluyorsan oyledır bazen ama bazen gelır kı hayat ınsanı cıkmaz sokaklara sokan ve cıkmaz sokaklardan cok olay cıkabılecegınız yolu bıle kaybetmenıze neden olabılır hayat her ınsana gore farklıdır kımıne gore ask kımıne gore dunya hayatındakı butun eglenceler kımıne gore ahıret hayatı kımıne gore ıse dunyada yasadıgı kotuluklerdır hayat ama sunu unutmayın kı hayat dusundukce yol gosterıcıdır hayat dogruyu dogru zamanda dusunmektır hayat sevmek ve sevılmektır hayat bır kısının ıcınden gecen herseydır hayat varolmaktır gordugun vardır gormedıgın, hıssedemedıgın ve anlayamadıkların yoktur. bana gore hayat benım sana gore sen olabılırsın bana gore dogru benım sana gore sen olabılırsın ama sunu unutmayın hayat dunyadır…….

merhabalar,

hayat nedir sorusu karşısında insanlarımız çoğu tam bir kafa karışıkllığı ve fikir kirliliği içinde olduklarını hissederler. bilimsel olarak hayatın ne anlama geldiğini öğrenmek isteyenler için tanriyianlamak blogspot com hararetle tavsiye ederim.