Kategoriler
Gündem

Hacker gruplarının amaçları ne?

En başından şunu belirtmeliyim ki bu tür hack meselelerini anlayabilmek için öncelikle kullandığımız internet dediğimiz aracı ilk çıkışından şu anına kadar iyi biliyor olmak kadar diğer beşeri bilimleri(sosyoloji, tarih vb) ve ülke, dünya siyasetini de biliyor ya da en azından ilgileniyor, takip ediyor olmanız gerekir.

Hacker, kelime manasıyla bilgi teknolojileri, iletişim alanında standartların üzerine, üst düzey bilgi, beceri ve tecrübeye sahip insanlara verilen isimdir. Ayrıca kullandıkları bu sistemleri geliştiren veya gelişmesine neden olan kişiler de onlardır.

Hacker grupları günümüzde çok çeşitlenmiş gibi görünse de aslında yaşadığımız sistemin(egemen sistem) içinden bakarsak temelde 2’ye ayrılırlar fakat bu gruplar veya hackerların ömür boyu aynı grupta kalacağı gibi bir raconları yoktur. Gruplardan biri beyaz diğeri siyahtır, beyazda iyi, yasal ve geliştirici, siyahta kötü ve yasa dışı zarar verici işler yapılır. Bu iki temel grup arasında sürekli transferler olur, hackerlar aslında her zaman beyaz grupta olmak isterler fakat gerçek hayatta olduğu gibi şartlara(politik, sosyal, ekonomik) bağlı olarak renk değiştirirler, siyah grup hep daha fazla taraftar kazanır.

syberadam

Bugün TTNET’in yaptığı açıklamada bahsedilen girişim klasik hack işinden daha çok toplumsal, sosyal, ekonomik ve politik mesajları içerisinde barındırabilen eylemlerden yalnızca biridir(Hacktivizm). Bu tür girişimler de amaç çok farklı olabilir, gerçek hayattaki terör eylemlerine çok benzerdir, biz sıradan insanlar için bu işler çok sık olmuyor gibi görünse de aslında dünyadaki büyük rakip şirketler, rakip ülkeler arasında çok sık olur.

Internet’i terör ortamından korumak, insanlığa faydalı bir araç olarak kullanmaya, geliştirmeye devam etmek için hepimize görev düşüyor. En basitinden bu tür “online terör” örgütlerinin sizi kullanamaması için internet bağlantınızı koruyun, bilgisayarınıza mutlaka koruma yazılımları yükleyin ve onu sürekli güncelleyip takip edin. Hatta cep telefonlarınıza, varsa internet bağlantılı olan diğer tüm akıllı cihazlara kaynağına güvenmediğiniz kaynaklardan yazılımlar yüklemeyin.

Internet günümüz demokrasisinin bel kemiğidir, güç bizde, bunun devam etmesi için lütfen internetinizi koruyun, sokakta olduğu gibi hatta daha da çok, her durumda devletin güvenlik görevlilerine güvenin.

TTNET’tEN AÇIKLAMA

3 Mayıs 2012 (bugün) tarihinde 17.10’da TTNET’e ait www.ttnet.com.tr adresli web sitemize yönelik olarak bir “Dağıtık Servis Engelleme Atağı” (DDOS) yapıldığı tespit edilmiştir. Bu nedenle kurumsal web sitemiz geçici olarak servis dışı kalmıştır.

TTNET abonelerinin internet erişiminde herhangi bir sorun söz konusu değildir. Web sitemizin hizmete açılması için teknik çalışmalar devam etmektedir. Çağrı merkezimiz normal şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Kamuoyuna ve müşterilerimize saygıyla duyururuz.

TTNET A.Ş.

http://shiftdelete.net/hackerlar-siteleri-kapatiyorlar-36890.html

Şundan kesinlikle eminim TV yüzünden çoğu insan delirmişti, internet yüzünden hepimiz delirdik. Hepimizin amk.