Kategoriler
Teknoloji

Google Motorola Mobility i satın aldı

Google 12.5 milyar dolar vererek Motoralayı satın aldı. Bu satın alma ile Android’li yeni Motorola cep telefonları ve tablet bilgisayarları geliştirilecek, Samsung ve piyasadaki diğer Android ile ürün çıkaran firmalar şimdiden korkmaya başlamıştır bile. Google bu atak ile Apple’ı da korkuruyordur, Google Andorid işletim sistemi ile ve Motorola’yı satın almasıyla Apple’dan eksiği kalmayan büyük bir dev artık. Satın almanın açıklanmasından sonra Google hisseleri tavan yaptı.

google buys motorola

Arama motoru devi ve online reklam şirketi Google, Motorola’nın akıllı telefonlar ve tablet üretim alt şirketi olan Motorola Mobility’yi satın aldığını açıkladı. Anlaşma, Google’a Android işletim sistemini güçlendirme imkanı sağlayacak.

AP’nin haberine göre, satışın hisse başına 40 dolardan gerçekleştiği ve toplamda da 12.5 milyar dolar tutarında olduğu bildirildi. İşlem iki şirket yönetim kurullarında da onaylandı. Google bu anlaşmayla Android telefonlarını üreten şirketlerden birçoğunun kontrolünü ele geçirmiş oldu. Dünya devi bu satınalmayla birlikte aynı kulvardaki rakiplerini epey zorlayacak gibi görünüyor.

Google yöneticileri bu satın alma ile Android’in açık kaynaklı olmaya da devam edeceğini belirtti. Google CEO’su Larry Page bir Android iş ortağı olan Motorola Mobility’nin satın alma için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi. Page, bu anlaşmanın Google’ın işletim sistemi Android’i kullanan cep telefonları pazarını güçlendireceğini açıkladı.

Ayrıca, Bu satın alma Motorola’nın bölünmesinden 8 ay sonra gerçekleşmiş oldu.

Satın alma ABD ve AB rekabet kurumlarının onayını içeren hukuki aşamalar da tamamlandıktan sonra 2011 yılsonunda ve 2012 başında gerçekleşmiş olacak. Şirketin elinde 39 milyar dolar nakit varlığı bulunuyordu.

Motorola Mobility hâlâ ayrı bir marka olarak faaliyetlerine devam edecek.

HİSSELER TAVAN
Bu satınalma haberiyle Motorola Mobility Holdings’in hisseleri borsada yüzde 60 artış (14.30 dolar) kaydetti ve 39 dolara yakın seyrediyor. Şirketin son bir yılda gördüğü en yüksek seviye 36.54 dolardı. Buna göre şirkete tavan fiyatının da üzerinde bir fiyat biçilmiş olundu. Diğer yandan Google ise yüzde 3’e yakın değer yitirdi.

Google’ın bülteni: Google to Acquire Motorola Mobility
Google’ın blogu: Supercharging Android: Google to Acquire Motorola Mobility