Kategoriler
Hayattan

Fore kazık(lamaca)

fore kazikalmacaOturduğum binada izinsiz yapılan bir inşaat çalışması sonucu kayma yaşanması olayına kadar bu Fore Kazık nedir bilmiyordum açıkçası. Fore kazık kelimesini ilk olarak belediye başkanının ağzından duydum ve sonra bütün site sakinlerinin diline dolanıverdi. Fore kazıkta fore kazık. Bir inşaat deyimi olduğunu fakettim ilk önce daha sonra biraz araştırıp nedir bu Fore kazık diye internette daolanıverdim. Evet şimdi Fore kazığın ne demek olduğunu biliyorum ama bizim buradaki Fore Kazık o kazıktan değil. Buradaki resmen yani devletin resmi kuruluşları tarafından bize site sakinlerine atılan bir KAZIK.


fore kazikalmacaBurası Türkiye deyimini hepimizi biliriz. Zaman zaman yaşadığımız veya gördüğümüz olaylarda şaşırmaz ee burası Türkiye olur böyle deriz geçeriz. İşte bu tarz bir olayıtüm site sakinleriyle yaşadık ve hemen herkes o kadarda şaşırmış değillerdi çünkü Burası Türkiye idi. Olay şöyle; haberlerden ya da belki gazeteden gözünüze ilişmiş olabilir, Beylikdüzü’nde bir sitede bir kaç binanın toprak haraketi nedeni ile çatlaklar oluşması. Olayın basına ve belediyede geçen adı toprak haraketlenmesi ve 8 yıl önceki 17 ağustos depreminin yıl dönüm olması nedeni ile bir duygusallık serpiştiriliyor ama neden haraketlenmiş olduğu bilinmiyor, daha doğrusu gün gibi ortada biliniyor ama belirtilmiyor. Nedeni bilinmeyen bir sebebden dolayı sitenin alt kısımında bulunan boş alana açılan devasatemelin (çukurun) bu toprak haraketlenmesine neden olduğu hiç bir yetkili ve hiç bir basın mercii tarafındankaleme alınmaması aklıma garip garip şeyler gelmesine neden oluyor. Öyleki tüm site sakinlerinin belediye başkanına, site yönetimine, çekime gelen görsel ve yazılı basına ısrarla bunun sorumlusu orada açılan çukurdur denmesine rağmen, o inşaat, o çukur göz ardı ediliyor. Galiba o çukuru açan firma ya da kişi ensesi kalın bir dayımız 🙂 öyle olmalıydıki göz ardı edilsin. Eğer bu çukuru, yani temelil kazan sıradan bir firma ya da kuruluş olsa o çukuru daha kazmadan onlarca yetkili denetlemeye gelirdi ama gelmemişti ve sitemizdeki binaların hareketlenmesinden sonra da hiç bir yetkili müdahale etmedi.

Sitenin alt kısmındaki boş araziye temel kazan kurumun dediği oraya bir ilköğretim okulu yapılıyor ve orayı ihale eden kurum il özel idaresi. İşin asıl Burası Türkiye dedirten kısmı ise belediyenin bundan haberi yok 🙂 Gerçekten vahim bir durum ise, üniversiteler tarafından bölge araştırılmış ve bir kaç yıl önce buraya eğer fore kazık ile bir çalışma yapılmaz ise tek bir kazma bile vurmak tehlikelidir diyen bir rapor var ortada. O rapor site yönetiminde mevcut belediyede de mevcut olması gerekirken belediye bu rapor bizde yok diyor. Belediye o raporu çöpe attı herhalde.

Bu olaydan da gördüğmüz gibi Türkiye’de her an her şey olabiliyor. İnanılmaz bir sorumsuzluk örneğini canlı yaşamış biri olarak diyebilirimki ülkenin çivisi çıkmış durumda. Ve vahim denebilecek bir şekilde yapılanma var, plansız programsız bir yapılanma. Biraz araştırmaya giren insanlar inanılmaz sorumsuzluk örnekleri ile karşılaşabilirler. Bu ülkenin heleki İstanbul gibi bir metropolün bu şekilde plansız ve programsız yapılaşması bu şekilde devam edemez. Bence hükümet bu vurdumduymaz birbirinden habersiz kurumların inanılmaz saçma işlere girişmesini engellemek amacı ile işe el koyması ve bir bakanını sadece bu yapılanma üzerine yetkilendirmesi şart. Yoksa çocuklarımıza bir yeşil alan kalacağını ben sanmıyorum. Üstelik yapıların plansızlığı ve kalitesizliğide cabası.

Mühendisler, mimarlar, bir kaç yıl önce buraya kazma bile çakılamaz diye üniversite raporları olan bir bölgeye siz nasıl olurda bu yapının yapılması için imza atarsınız? Ve siz bölge belediyesi, siz nasıl olurda burası bizden habersiz yapılmış diyebilirsiniz. İnanılmaz işler dönüyor amabiz halk olarak bu olaylara alıştığımız için artık hiçte inanılmaz gelmiyor ve Burası Türkiye deyip geçiyoruz.

yemek-yemeceBu fore kazık var ya fore kazık. O hep bizim gibi sıradan vatandaşların bir tarafına giriyor. Belediye başkanı geliyor herkes çıkmış başkanımda bakanım adamın peşinde. Belediye başkanı gidiyor hemen arkasından çekiştiriyorlar. İnsanlara hayret ediyorum. Burada insanlar dişinden tırnağından arttırıp bir ev sahibi olmuşlar, hatta henüz olamamışlar bankaya kredi borcu ödüyorlar. Bir komşum var, tam 150bin liraya almış evi, 15bin lira peşin ev sahibine vermiş ve ayda 1500 lira kredi borcu ödüyor. Şimdi bu olaydan sonra evin değeri otomatik olarak 100bin lira düştü. Şimdi bu adamın suçu ne? Bu insanı düşünen yok, ne belediye ne de başka bir devlet kurumuunun umurunda değil. O adam eğer kendi imkanları ile bayındırlıktan ya da sigortadan hakkını aramayı başarırsa ne ala, yoksa resmen gasp edilmiş olacak. Peki ya bütün bunların sorumlusu olan o izinsiz okul inşaatı şimdi ne halde diye emrakmı ediyorsunuz? 🙂 Bu gün sabah baktım o temeli kazdıkları gibi aynen geri kapatıyorlar. Evet şu anda bu yazıyı yazarken inşaatı penceremden izliyorum ve inanın yapılan saçmalığa güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum.

yemek-yemeceİşe bak, bir okul inşaatı ve il özel idaresi yapıyor, belediyenin bundan haberi yok, oraya inşaat yapılamaz diye üniversitelerden raporlar yazılmış kimsenin bildiği yok ya da masa altı yapmışlar, insanların mağduriyeti hat saffada belediye gelmiş evleri mühürliyecem diyor, soruyoruz biz nerede kalacağız? Sizi otele yerleştireceğiz diyor, otele gidiyoruz otelde yer olmadığı anlaşılıyor gecenin geç vakitleri oluyor karnımız acıkıyor, zabıtalar bizi (8 kişiyiz diğerleri evinden çıkmadı) yemeğe götürüyor 🙂 oradan sabaha karşı evimize geri dönüyoruz.

Fore kazık. Belediye başkanı aynen şöyle dedi; “2008 bütçesi ile o fore kazıkları çakacağız” 🙂 Yahu başkanım 2008 e kadar biz ne yapacağız? Bu mümkünmüdür yahu seçilmiş bir başkan, belediye başkanı geliyor burada acil halkı rahatlatması gerekirken ve müdahale etmesi gerekirken olaya 2008 bütçesi ile yapacağız diyor. Bu fore kazık ne melem bir şeydir ki çok büyük bütçelermi gerekiyor? Fore kazığı Aslan yurdu sitesi sakinleri olarak biz yedik hayırlı uğurlu olsun açılışa bekleriz.