Kategoriler
Hayattan

Fore kazık(lamaca)

fore kazikalmacaOturduğum binada izinsiz yapılan bir inşaat çalışması sonucu kayma yaşanması olayına kadar bu Fore Kazık nedir bilmiyordum açıkçası. Fore kazık kelimesini ilk olarak belediye başkanının ağzından duydum ve sonra bütün site sakinlerinin diline dolanıverdi. Fore kazıkta fore kazık. Bir inşaat deyimi olduğunu fakettim ilk önce daha sonra biraz araştırıp nedir bu Fore kazık diye internette daolanıverdim. Evet şimdi Fore kazığın ne demek olduğunu biliyorum ama bizim buradaki Fore Kazık o kazıktan değil. Buradaki resmen yani devletin resmi kuruluşları tarafından bize site sakinlerine atılan bir KAZIK.


fore kazikalmacaBurası Türkiye deyimini hepimizi biliriz. Zaman zaman yaşadığımız veya gördüğümüz olaylarda şaşırmaz ee burası Türkiye olur böyle deriz geçeriz. İşte bu tarz bir olayıtüm site sakinleriyle yaşadık ve hemen herkes o kadarda şaşırmış değillerdi çünkü Burası Türkiye idi. Olay şöyle; haberlerden ya da belki gazeteden gözünüze ilişmiş olabilir, Beylikdüzü’nde bir sitede bir kaç binanın toprak haraketi nedeni ile çatlaklar oluşması. Olayın basına ve belediyede geçen adı toprak haraketlenmesi ve 8 yıl önceki 17 ağustos depreminin yıl dönüm olması nedeni ile bir duygusallık serpiştiriliyor ama neden haraketlenmiş olduğu bilinmiyor, daha doğrusu gün gibi ortada biliniyor ama belirtilmiyor. Nedeni bilinmeyen bir sebebden dolayı sitenin alt kısımında bulunan boş alana açılan devasatemelin (çukurun) bu toprak haraketlenmesine neden olduğu hiç bir yetkili ve hiç bir basın mercii tarafındankaleme alınmaması aklıma garip garip şeyler gelmesine neden oluyor. Öyleki tüm site sakinlerinin belediye başkanına, site yönetimine, çekime gelen görsel ve yazılı basına ısrarla bunun sorumlusu orada açılan çukurdur denmesine rağmen, o inşaat, o çukur göz ardı ediliyor. Galiba o çukuru açan firma ya da kişi ensesi kalın bir dayımız 🙂 öyle olmalıydıki göz ardı edilsin. Eğer bu çukuru, yani temelil kazan sıradan bir firma ya da kuruluş olsa o çukuru daha kazmadan onlarca yetkili denetlemeye gelirdi ama gelmemişti ve sitemizdeki binaların hareketlenmesinden sonra da hiç bir yetkili müdahale etmedi.

Sitenin alt kısmındaki boş araziye temel kazan kurumun dediği oraya bir ilköğretim okulu yapılıyor ve orayı ihale eden kurum il özel idaresi. İşin asıl Burası Türkiye dedirten kısmı ise belediyenin bundan haberi yok 🙂 Gerçekten vahim bir durum ise, üniversiteler tarafından bölge araştırılmış ve bir kaç yıl önce buraya eğer fore kazık ile bir çalışma yapılmaz ise tek bir kazma bile vurmak tehlikelidir diyen bir rapor var ortada. O rapor site yönetiminde mevcut belediyede de mevcut olması gerekirken belediye bu rapor bizde yok diyor. Belediye o raporu çöpe attı herhalde.

Bu olaydan da gördüğmüz gibi Türkiye’de her an her şey olabiliyor. İnanılmaz bir sorumsuzluk örneğini canlı yaşamış biri olarak diyebilirimki ülkenin çivisi çıkmış durumda. Ve vahim denebilecek bir şekilde yapılanma var, plansız programsız bir yapılanma. Biraz araştırmaya giren insanlar inanılmaz sorumsuzluk örnekleri ile karşılaşabilirler. Bu ülkenin heleki İstanbul gibi bir metropolün bu şekilde plansız ve programsız yapılaşması bu şekilde devam edemez. Bence hükümet bu vurdumduymaz birbirinden habersiz kurumların inanılmaz saçma işlere girişmesini engellemek amacı ile işe el koyması ve bir bakanını sadece bu yapılanma üzerine yetkilendirmesi şart. Yoksa çocuklarımıza bir yeşil alan kalacağını ben sanmıyorum. Üstelik yapıların plansızlığı ve kalitesizliğide cabası.

Mühendisler, mimarlar, bir kaç yıl önce buraya kazma bile çakılamaz diye üniversite raporları olan bir bölgeye siz nasıl olurda bu yapının yapılması için imza atarsınız? Ve siz bölge belediyesi, siz nasıl olurda burası bizden habersiz yapılmış diyebilirsiniz. İnanılmaz işler dönüyor amabiz halk olarak bu olaylara alıştığımız için artık hiçte inanılmaz gelmiyor ve Burası Türkiye deyip geçiyoruz.

yemek-yemeceBu fore kazık var ya fore kazık. O hep bizim gibi sıradan vatandaşların bir tarafına giriyor. Belediye başkanı geliyor herkes çıkmış başkanımda bakanım adamın peşinde. Belediye başkanı gidiyor hemen arkasından çekiştiriyorlar. İnsanlara hayret ediyorum. Burada insanlar dişinden tırnağından arttırıp bir ev sahibi olmuşlar, hatta henüz olamamışlar bankaya kredi borcu ödüyorlar. Bir komşum var, tam 150bin liraya almış evi, 15bin lira peşin ev sahibine vermiş ve ayda 1500 lira kredi borcu ödüyor. Şimdi bu olaydan sonra evin değeri otomatik olarak 100bin lira düştü. Şimdi bu adamın suçu ne? Bu insanı düşünen yok, ne belediye ne de başka bir devlet kurumuunun umurunda değil. O adam eğer kendi imkanları ile bayındırlıktan ya da sigortadan hakkını aramayı başarırsa ne ala, yoksa resmen gasp edilmiş olacak. Peki ya bütün bunların sorumlusu olan o izinsiz okul inşaatı şimdi ne halde diye emrakmı ediyorsunuz? 🙂 Bu gün sabah baktım o temeli kazdıkları gibi aynen geri kapatıyorlar. Evet şu anda bu yazıyı yazarken inşaatı penceremden izliyorum ve inanın yapılan saçmalığa güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum.

yemek-yemeceİşe bak, bir okul inşaatı ve il özel idaresi yapıyor, belediyenin bundan haberi yok, oraya inşaat yapılamaz diye üniversitelerden raporlar yazılmış kimsenin bildiği yok ya da masa altı yapmışlar, insanların mağduriyeti hat saffada belediye gelmiş evleri mühürliyecem diyor, soruyoruz biz nerede kalacağız? Sizi otele yerleştireceğiz diyor, otele gidiyoruz otelde yer olmadığı anlaşılıyor gecenin geç vakitleri oluyor karnımız acıkıyor, zabıtalar bizi (8 kişiyiz diğerleri evinden çıkmadı) yemeğe götürüyor 🙂 oradan sabaha karşı evimize geri dönüyoruz.

Fore kazık. Belediye başkanı aynen şöyle dedi; “2008 bütçesi ile o fore kazıkları çakacağız” 🙂 Yahu başkanım 2008 e kadar biz ne yapacağız? Bu mümkünmüdür yahu seçilmiş bir başkan, belediye başkanı geliyor burada acil halkı rahatlatması gerekirken ve müdahale etmesi gerekirken olaya 2008 bütçesi ile yapacağız diyor. Bu fore kazık ne melem bir şeydir ki çok büyük bütçelermi gerekiyor? Fore kazığı Aslan yurdu sitesi sakinleri olarak biz yedik hayırlı uğurlu olsun açılışa bekleriz.

Fore kazık(lamaca)için 12 yanıt

evet bende o 8 kişiden biriyim 😀 yemek harikaydı arkadaşlar 😀 etler koksada 😀 ama önemli olan o değil neyi farkettim inanamıyorum. msn adresmi kapatmaya çalışıyordum bir zmnlar.. sonra 30 gün o adrese girmemem gerekitiğine dair bir uyarı gördüm 😡 o adres kapanmazsa ben 30 gün girmeden duramam.tanıyorum kendimi 😛 google da aramaya başladım nasıl bir anda kapatırım diye. o zaman o msn kapatmayla alakalı yazıyı okumuştum. allahın işi işte.zamanında derdime çare ararken internette gördüğüm yazının sahibiyle aynı apartmanda oturuyormuşuz.dahada enteresanı o eşi baldızı erkek arkadasım annem teyzem arkadasım hep beraber mağdurlar olarak yemek yiyoruz.hatta yazarınız laptopunu otelede götürmüştü 😀 ama wirelessşifreliydi girememişti.düşünmüştüm "aaa internet cidden hastalıkmış" die (kendimden bilirim 😛 ). önyargım yüzünden yerin dibindeyim yine. 😀 😀 bu arada saat kaç oldu zabıta gelmedi 😡 karnım acıktı 😡 mağdurum yemek yemek istiyorumm 😆

o gece hakkında bilahire bir şeyler karalamak istiyorum.

çok tatlı insanlarsınız sizde o akşam belki bir daha hiç yaşamayacağımız farklılıkta eğlendik, tabii ki yaşanan bu kötü olayı bu kadar güzel tiiye alaya alabilmekte bizim kötü olaylara karamsarlıkla değil vardır bir hayır diyerek yaklaşma becerisinede sahip olduğumuz açıkça göründü.

sizin buraya gelip yorum yazmanız beni çok sevindirdi.

msn ile yada internetle alakalı başka mevzularda yardıma ihtiyacınız olursa 3. kattayız 🙂 ha tabi bedava yardım yok kahvenizi içmek kaydıyla.

bende fatihde oturduğum halde aslanyurdu mağdurlarından oldum ve su yukardaki 2. resimde solda bulunan sahıs benim…8 kişiden biri 🙂 çok ilginc olaylar bunlar cidden 😕 topluca bir ayaklanma göremedm sadece apartmanında hasar olusan insanlar oda tamamı değil sağolsun diğer binalardanda bikac komsu…yapılması gereken sonuna kadar hak aramakdı (topluca) ama malesef bir avuc insanın sesi yetmedi sonunda bizde bükemediğimiz bileği öpüp söyledikleri otele ismimizi yazdırdık 🙂 oda olmadı oda olmadı… 😀 yapacakbişe yok bir kuru ekmeğe talim edip(siz öyle sanın 😉 ) söylentilere göre 25 cm kaymıs binamıza döndük… ama ne oldu cok iyi insanlarla tanısdık ve güzel bir gece gecirdik.komsuluk bağları sağlamlaşdı.derler ya her işde bir hayır vardır inş. sonuda hayırlı biter herkes mutlu mesut yaşamaya devam eder. teşekkürler blog için harikaymış gercekden. kız arkadaşım sayesinde buldum. bu arada ben kız arkadasıma misafirliğe gittiğm sırada olduğu için bu olaylar mağdurlar arasnda yer aldm.görüşmeküzere…

öncelikle hepinize merhaba ! bloğunuz gerçekten çok güzel .gülmek isterseniz 500 sayfadan fazla komik şeyin olduğu, hergün güncellenen, http://bluetigar.blogcu.com adresindeki bloğumuza bekleriz. gülme garantisi veriyoruz… mavi kaplan efsanesi sizi güldürür…

aslanyurdu sitesi magdurlarindanim ..p:22 de oturuyoruz.. ve yasananlarin halen sokunu atlamadik.cuma gecesi evimize geldigimizde kapimizda mühür vardi.anlam veremedik ilk once ama gercekten burasi turkiye dedirtecek turdendi simdi ne yapilacak biz ve diger 50 daire sakini bu kaziktan nasil kurtulacagiz beklemedeyiz 🙂 insanlarin turkiye gibi bir yerde butun umutlarinin bir ev sahibi olma cabasindan sonra bir gecede evini, hayallerni ve gelecege dair umutlarini alan bu ihmalkarlara lanet etmekten baska bisey gelmemesi cok aci..hep birlikte haraket etmeliyiz..tum aslanyurdu sakinlerine sesleniyorum. tesekkurler

çiğdem hanım yorumunuz için teşekkürler. gerçekten kiracı olmama rağmen orada yaşanandan etkilendim ev sahibi olanların acısını düşünemiyorum çünkü dediğiniz gibi onca emek onca umut bir günde çöpe gidiyor ve bu kimsenin umurunda değil, ne belediye başkanının nede başka yöneticilerin.
umarım site sakinleri beraber haraket eder çünkü bu gibi durumlarda beraber haraket etmek çok önemlidir.

baştan olması gereken fore kazıklar olmayınca, toprak boşalıp kazı gerçekleştiğinden binaları hasara uğratmıştır.su anda hala binalar hasarlı olup fore kazık işlemine de ancak başlanmıştır. işin ilginç tarafı yapılan okul inşaatı projesinde fore kazık çalışması olmamasına rağmen binalar çatladıktan sonra bir günde proje değiştirilip fore kazık için bütçe ayrılmıştır.. bu da demek oluyor ki kazıdan önce fore kazıklar konulmalıydı ve de binalar bu durumda olmamalıydı..

ee burası türkiye ya tutarsa politikası..
p19 dan nalan akkaya

aslan yurdu sakinlerine geçmiş olsun der sorumluların bir an önce hatalarını telafi etme yoluna gitmelerini bekliyoruz.

fore kazıkları yapıyorlar şu anda. keşke işin başında bunları yapsalardı. malesef maliyettten kaçmak için insanların hayatlarını tehlikeye attılar.
… … …

özledim aslanyurdunu beah.. ne kadar kaymış olsada siz hala oturuo musunuz orda?

biz evet bina kaymayı bıraktı oturuyoruz 🙂 kaymayı çzledik valla bizde şöle ağız tadıyla kaysak yine diyoruz.

p18 d:1 sahibihiym ne yazıkki bu mağdur durumda yalnız kaldık keşke hayatımızdan şu bana dokunmayan yılan bin yaşasın atasözünü çıkarabilsek halen mağduriyetimiz giderilemedi bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim
0535 673 85 35yönetimde yetersiz kaldı