Kategoriler
Internet

Eğer Google web’in kütüphanesi ise Technorati onun cafesi oluyor

Başlık Technorati Media’dan. Technorati Media, bloggerların aşina olduğu site olan Technorati’nin kendi reklam ağını kuracağı ve şu an kayıtları almaya başlamış olan bir hizmet.

Time Magazine dergisinden alıntı yaparak sitelerine iliştirdikleri “Eğer Google web’in kütüphanesi ise Technorati onun cafesi oluyor” “If Google is the Web’s reference library, Technorati is becoming its coffee house.” sloganı göz önüne alırsak, bu hem ne kadar iddialı hem de aslında Google’ın Adsense programından çok farklı bir şey yapacaklarını belli ediyor. Herhalde bu kuracakları reklam ağının yayıncılar tarafının blogları hedeflediğini söylemeye gerek yoktur.

Son zamanlarda bu reklam ağlarının piyasaya çıkmasındaki, çoğalmasındaki neden belki diğer yerlere bağlı kalmadan ve komisyon vermeden kendi başlarına bu reklam pastasından daha büyük bir pay almak. Türkiye’de de buna örnek bir kaç girişim yok değil, Bloglama ile birlikte örneğin en son geçtiğimiz günlerde duyurulan Pilli reklam ağı pilli ilan buna en güzel örnek olmakla beraber irili ufaklı daha bir çoğunu bu online reklam pazarı büyüdükçe göreceğiz diye düşünüyorum. İngilizce olan kaynak için [via] SiberKültür’ün yazısı için [via]