Kategoriler
Gündem

Cern vs. Allah

Yani bazı insanlar böyle düşünebilecek kadar acayipler, kronik ruh hastaları bunlar sosyal hayatta normal görünüyorlar ama böyle kendilerinin beceremediği ve buna benzer durumlarda eğer kendisini direkt olarak ilgilendirmiyorsa sallapaça yorumlarlar, Cern de yapılan deneyi Allah’a kafa tutmak olarak görenlerden bahsediyorum. Bunlar dini de bilmiyor, eğer Allah senin bilimle ilgilenmeni istemesydi onu yapabilecek aklı vermezdi.

Cern vs. Allah

Arkadaş Allah’tan korkun bilim Allah’a kafa tutmak olur mu hiç, münferit inanmayan bilim insanları var diye tüm bilimsel gelişmeleri Allah’a karşı olduğunu düşünmek cehalet, bağnazlık veya geri zekalılıktan başka bir şey değil.


Bu zihniyetler baktığımız da tarihte hep varmış, ne yazık ki şu an da bile bizim toplumumuzda bu Avrupa ülkelerine göre daha çok ve belirgin, aynı şey Hıristiyanlar içinde de var ama bizim ki kadar omladığı deneyin Hıristiyan dinine mensup ülkelerin topraklarında yapıldığından bellidir herhalde.

Ben şahsen bu tür bilimsel deneylerin, bu tür bilimsel gelişmelerin kendi ülkemde olmasından gurur duyardım ama maalesef etkin çoğunluk benim gibi düşünmüyor. Neden böyledir bu ayrı bir tartışma konusu, mesela sadece mesleki eğitim alarak cehaletini giderdiğini düşünen milyonu aşkın üniversite öğrencisi, mesela hızlı getiri peşindeki yatırımcılar, uzar gider böyle.

Bilim adamları bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde 13.7 milyar yıl önce meydana gelen çarpışma sonrasında evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) büyük bir çarpışma gerçekleştirdi. “Big Bang” adı verilen çarpışma Türkiye saatiyle 10.00’ da başladı.

Bilim adamları patlama sonrasında Dünya’ya zarar verecek “kara delikler” açılmasından endişe ediyordu ancak korkulan olmadı. Başarıyla gerçekleştirilen çarpışma sonrası rekor seviyede enerji ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük atom altı parçacık çarpıştırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı şu ana kadar bu alanda yapılmış en yüksek enerjili deney oldu.

Proton huzmelerinin çarpıştırıldığı deneyde, “Büyük Patlama” ile ortaya çıkan evrendeki madde yapısının daha iyi anlaşılması amaçlanıyordu. Parçacıkların çarpıştırılması sonucundaki parçalanmayla ortaya çıkan alt parçacıkların neler olduğu belirlenmeye çalışıldı. Teorik düzeyde açıklaması yapılmış olan parçacıkların veya önerme düzeyindeki mikro güçlerin varlığı tespit edildi.