Kategoriler
Genel

SJW nedir?

Social Justice Warrior, kısaltmasıyla SJW hakkında.

Son günlerde özellikle internet ortamında sıkça gördüğümüz SJW ne demektir üzerinde duralım.

İnternetle birlikte küresel akımlar çok hızlı yayılmaya başladı, bu dil fark etmeksizin hızlıca yayıldığı için bazen kısaltma halinde kalıyor ve bazen yerel dile çevrilmeye gerek kalmadan kaybolabiliyor. SJW bunlardan biri diyebiliriz, çoğumuz bu terimle internette sosyal medya platformlarında karşılaşmışızdır.

SJW hakkında

SJW: İngilizce Social Justice Warrior’ın kısaltması ve es cey dabulyu olarak okunuyor.

Sosyal adalet savaşçısı, sıklıkla kullanılan İngilizce biçimiyle Social Justice Warrior veya kısaltmasıyla SJW, feminizm, sivil haklar, gey ve transgender hakları, kimlik politikaları, politik doğruculuk ve çok kültürlülük gibi toplumsal bağlamda ilerici, liberal ve solcu görüşleri destekleyen kişiler için kullanılan bir aşağılama sözüdür.

Kişinin bir SJW olduğunu belirtmek, o kişinin o fikre gerçekten inanmasından daha çok, başka insanlar tarafından takdir almak amacıyla fikri savunduğunu ve bunu yaparken saçma argümanlar kullandığını anlamını verir.[4]

Terim, ilk olarak 20. yüzyılın sonlarında politik doğruculuk fikrini savunan aktivistleri tanımlamak amacıyla kullanıldı. 2010’lu yılların başında terim pozitif anlamını yitirerek, hakaret anlamı kazandı.

SJW Nedir? – Feminizm & Beden Olumlama – 1. Bölüm! – Canliox

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Toplumsal_adalet_sava%C5%9F%C3%A7%C4%B1s%C4%B1

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_justice_warrior

https://www.flowjournal.org/2018/04/alt-right-bogeyman/
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

SJW nedir? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.