BlogEngine.NET Türkçe oluyor

BlogEngine.NET BlogEngine.NET ASP.NET tabanlı bir blog sistemi. Benim henüz BlogEngine.NET üzerinde deneyimim olmadı ama müsait bir zamanda detaylıca incelemeyi düşünüyorum. BlogEngine.NET geliştiricileri benim gibi uzun süredir bloglama yapan kişilerin blog yazılımlarını kullanıp tecrübelerini paylaşmalarını istiyordur.

Siz de BlogEngine.NET'i kullanabilir bizimle tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Türkçe olarak buradan indirebilirsiniz.

BlogEngine.NET Türkçe oluyor.

BlogEngine.NET TR sisteminin basın bülteninden alıntı yapayım;

BlogEngine.NET'in gelişimine bağlı olarak ülkemizde de kullanılmaya başlaması Türkçeleştirme çalışmalarının artmasına neden oldu.

ASP.NET tabanlı hızlı ve güncel bloglama sistemlerinin gözdesi olan BlogEngine.NET 1.4 sürümüyle yaygınlaşmaya devam ediyor.

BlogEngine.NET'in yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte ülkemizde de kullanılmasını teşvik etmek ve kullanan kişilerin sorunlarına çözüm olabilmek amacıyla kurulan BlogEngine.NET TR; bu alanda Türkçe içerik oluşturabilmeyi ve BlogEngine.NET'in Türkçe çevirisine yardım edebilmeyi amaçlayan bir oluşum olarak ortaya çıktı.

BlogEngine.NET

www.blogenginetr.com adresi üzerinde yayına başlayan eden ekip, BlogEngine.NET'in son güncel sürümü olan 1.4.0'ın Türkçeleştirmesini %90 oranında tamamlayarak işe başladı ve güncel temalar ile eklentilerin dilimize çevrilmesi çalışmalarına devam etmekte.

Microsoft'un açık kaynak projelerin yayınlanması amacıyla kurduğu CodePlex üzerinde BlogEngine.NET TR için Türkçe bir proje girişimi başlatan ekip, çalışmalarına başladığı ilk hafta da BlogEngine.NET ile ilgili 5 makale ve 4 görüntülü anlatım dersi ile sistemin kurulumu ve yönetim konularında ilgilenenleri bilgilendirmeye başladı.

Harici bir veritabanı sistemine gerek duymadan kendi içerisinde bulundurduğu XML veriyapısı desteğiyle, kuruluma gerek duymadan çalışan ve eklenti desteği giderek büyüyen BlogEngine.NET'in Türkiye çalışma ekibine, kullanıcılar yaşadığı sorunlar hakkında bilgi vererek hızlı yanıtlar alabiliyorlar.

Türk blog yazarlarının sayısı arttıkça bu konudaki çalışmalarında artacağına dikkat çeken ekip İlerleyen günlerde BlogEngine.NET'in güncel sürümlerinin ve tüm ek özelliklerinin Türkçeleştirmesini tamamlayarak, sistemin yerelleştirilmesi adına çalışmalarına devam edecek.

Sistem ile ilgili şu ana kadar yapılan tüm çalışmalara http://www.blogenginetr.com adresi üzerinden erişebilirsiniz.

BlogEngine.NET TR Ekibi Hakkında:
BlogEngine.NET TR ekibi, farklı üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyan ve .NET teknolojilerine ilgi duyan Ali Rıza Babaoğlan, Murat Duman, Salih İğde, Ender Ünal ve Oğuzcan Şahin isimli beş kişiden oluşmaktadır.

BlogEngine.NETi kendi bilgisayarınızda kurup test edin

Elimde bulunan tüm hosting paketleri ve sunucular Linux, bu sistemi kullanabileceğim hiç bir hosting paketimin olmadığını farkettim. Kişisel bilgisayarımda Microsoft Windows Vista işletim sistemim var, bunun üzeride denemeye karar verdim.

BlogEngine.NET local

Aşağıdaki video da kendi bilgisayarınızda nasıl BlogEngine.NET i kuracağınızı anlatmışlar.

Video: Local Host Üzerine BlogEngine Kurulumu & Yönetimi

Ekran Görüntüleri

Az önce Microsoft Windows Vista Sp1 işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayarıma BlogEngine kurdum. Kurulumu gerçekten çok basit ve sandığımdan kolaymış. Çok kapsamlı olmasa da basit bir blogger gözü ile, yazı yazma, link ekleme, kategoriler, etiketler, resim ekleme, profiller vs. gibi şeyler üzerinde denemeler yaptım. Hepsi çok basit ve kullanışı. İçeri aktarma, dışa aktarma ve extension lar gibi bölümler çok ilgimi çekti. Bu kısa inceleme sonrası şu anda diyebilirim ki BlogEngine çok sağlam bir blog sistemi gibi görünüyor.

İşte aşağıdakiler de ekran görüntüleri;

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

BlogEngine.NET Türkçe oluyoriçin 4 yanıt

böyle blog sistemlerinin türkçeleşmesi güzel. 🙂 bir de aklıma gelmişken efendy bloglama sisteminden bahsedeyim. o da asp bloglama sistemi oluyor. isteyenler bir baksınlar derim: efendy blog

size tamamen yerli malı olan, turk programcılar tarafından asp.net (c#) ile kodlanan blog sistemi olan blogsa'yı kullanmanızı tavsiye ederim. birçok yönden blog engine'in özelliklerini karşılayabilen ve eklenti, tema desteği bulunan, wordpress'den veri aktarım özelliği bulunan bu sistemi mutlaka inceleyin derim 😉 http://www.blogsa.net

selam bu blogengine yi mysql olarak kurmak istiyorum fakat bir hata veriyr acaba nasıl kuracağımız hakkında bir örnek yapabilirmisiniz ya da anlatım teşekürler..