Kategoriler
Hayattan

Aşk acısının ilacı ne?

İngiltere Bristol Üniversitesi’nde Lesel Dawson isimli doktor ablamızın yaptığı araştırmaya göre Victoria Dönemi doktorlarının aşk acısını fiziksel bir hastalık olarak gördüklerini ve tedavisi için ise seks yapmalarını önerdiklerini ortaya koydu.

O dönemin doktorlarına ait gün ışığına çıkmamış rapor, reçete ve günlüklerde ortaya çıkan bilgilere göre o dönemde depresyon, ölçüsüz cinsel arzu, kendine hakim olamama gibi durumlarda hastanelere başvuru sıklıkla oluyormuş.
Doktorlar ise bunlara karşılık hastalara müzik dinlemelerini, egzersiz, perhiz ve özellikle seks yapmalarını söylüyormuş.
Bütün bu bilgileri yeni kitabında toplayan Dawson, karşılıksız ve yasak aşklardaki depresyonların da aşk hastalığı olduğunu vurgulamış.

Bir not; Victoria Dönemi ingiliz tarihinde tahtta en uzun süre kalmayı başaran kraliçe I. Victoria’nın hüküm sürdüğü 1837 ile 1901 yılları arasını kapsıyor, o dönem ingilizlerin sanayi, politika, ekenomik, mimari, sanat ve edebiyat da avrupaya damgasını vurduğu dönem olarak kabul edilir.

Aşk Acısı // Fotoğraf: Can Balcı