Kategoriler
Hayattan

15 milyon öğrenci karne aldı

milli-egitim-bakanligi15 Milyon öğrenci bugün (23.01.2009) karne aldı. Bu yıl MEB (Milli Eğitim Bakanlığı), ilköğretim öğrencilerinin velilerine sunduğu sanal karne (e-okul’a koydukları bir isim) sistemini ortaöğretim öğrencileri için açtı ve kısıtlama getirdi. 22 Ocak 2009’dan itibaren saat 19:00-08:30 arası.

Buraya kadar herşey normal, değil mi? Evet, ama buraya kadarı.

Türkiye’de devlet site yaparsa o siteye ne olur? Çöker. Dünde (22.01.2009) bu oldu, saat tam 19:00’da e-okul açıldı, ilk 3 dakika rahattı daha sonra yavaşladı, daha sonra bağlantı gitmeye başladı.

Girmek isteyen ama TC Kimlik No’larını bilmeyenler vardı, ne yapacaklardı? NVİ ’nin sitesinden öğreneceklerdi. Ama malesef NVİ ve MEB sunucuları aynanda çöktü.

Soruyorum yetkililere şu Türkiye’de, doğru düzgün bir e-devlet hizmeti ne zaman başlayacak?

15 milyon öğrenci karne aldıiçin 5 yanıt

15 milyon öğrenci amma büyük rakam. bu sunucuların çökmemesi için yatırım yapmaları lazım, belki bunlar da özelleştirilir herşeyi özelleştiriyorlar ya.

15 milyon öğrenci büyük bir rakam olsada, sonuçta bunun hepsi girmiyor. büyük bir çoğunluğu girmiyor.
aslında bu ülkenin kendine çok büyük bir datacenter inşaa etmesi gerekli. daha hızlı ve güvenilir olur.

bunuda özelleştirsinler. bir dizide bir espri vardı, içişleri bakanlığı (polis vs.) özelleştiriliyordu. hayırlısı, yakında mecliside özelleştirmesinlerde.

karneleri aldık fakat zevki yoktu çünkü herkes notunu biliyordu en azından biz. 😀 acaba bu e-okul'a reklam yeri açarlarmı :D? 😀

wolkan hadi o devlşet sitesi key ödemelerinde de senin blog çökmüştü 🙂 yogunluklarda oluyor böyle şeyler 🙂