Kategoriler
Eğlence

Programcılar için 2020’de izlenesi 9 film

Filmler de diğer sanat dalları gibi insanlara daha iyi bir insan, daha iyi bir programcı, daha iyi bir yazılımcı vb. olmak için ilham verir.

Daha önce programcılar/yazılımcılar için takip edilesi Youtube kanallarını paylaşmıştık. Bu yazımızda da programcıların 2020 yılı içerisinde izlemesi gereken 9 filmi paylaşıyorum. Bu filmlerden hangilerini izlediniz?

The Social Network

Film Facebook’un bir işletme olarak nasıl büyüdüğü ve yüzleştiği zorluklar, çeşitli iniş ve çıkışlarla ilgili.

The imitation Game

Bir programcı olarak, bu filmi son derece ilgi çekici bulacaksınız. İngiliz matematikçi Alan Turing, Alman muamma kodunu çözmek için kriptografi ekibine katılır. Matematikçi arkadaşlarının yardımıyla kodları kırmak için bir makine yapıyor.

Pirates of Silicon Valley

Bu, bu programlama filmleri listeleri arasında birinci sınıf filmlerden biridir. Temelde kişisel bilgisayarın Microsoft ve Apple gibi günümüz devleri tarafından nasıl tasarlandığının hikayesini anlatıyor.

Jobs

Film, Stev Job’un kişisel ve üniversite hayatına ışık tutuyor ve Apple’ın bugünkü ticari işletme haline gelmesi etrafında dönüyor.

Mr. Robot

Dizi, gündüzleri bir siber güvenlik firması olan “Allsafe”de siber güvenlik mühendisi olan Elliot Alderson’ın ve bilgisayarından çalışan ve geceleri hayırsızları yakalayan kanunsuz hacker’ın ayak izlerini takip ediyor. Bu film eğlenceli, asi, çarpıcı müziklere sahip ve hatta programlamanın gerçekçi yönlerini içeriyor.

Source Code

Adından da anlaşılacağı gibi, bazı kodlar var 😛 Filmdeki kahraman, programlama becerilerini kullanarak başka bir kişinin vücuduna girer.

The Founder

Bu film bir programcı içermiyor, ancak ilk başlangıcınızı başlatmak istiyorsanız şiddetle tavsiye edilir. Film sebat, kararlılık ve çalışkanlığın karşılığını veriyor. Konu bir iş kurmaya geldiğinde izlediğim en iyi film. Bunun yanı sıra, bir işletmenin nasıl ölçekleneceğini de gösterir.

The Social Dilemma

“Yalnızca iki sektörde müşteriler kullanıcı olarak adlandırıyor – uyuşturucu satıcıları ve yazılımcılar”. Bu ifade, bu mükemmel göz açıcı belgesel hakkında oldukça göreceli bir açıklama, şüphesiz Oscar’ı hak ediyor. Herkes için film izlemeli. Günümüz dünyasında yaşayan her insan, sosyal medya denen uyuşturucuya nasıl bağımlı olduğunun farkındadır, yani laboratuvar fareleri olarak yeni bir şey keşfetmek için değil, müşterilere satmak için kullanılıyor, burada reklamcılar müşterimiz, biz sadece ürünüz.

The Great Hack

Bu göz alıcı, iyi hazırlanmış belgeselde film yapımcıları, karmaşık teknolojik bilgileri yükselen dramayla harmanlamanın zorluğunun üstesinden geliyor. Artı, bol miktarda “köklenme ilgisi” var. Mesele şu ki, The Great Hack’te kendimiz için kök salmaya başlıyoruz ve uzun zamandır aptal, engellenmiş ve istismar edilmiş, “psy-ops” savaşının kayıtsız kurbanlarından biri olmama ihtimalimiz var.

Bonus – Silicon Valley

Bu bir film değil dizi ve programcıysanız mutlaka izlemelisiniz. Bu, Pied Piper adlı bir uygulama yaratan ve bunun için yatırımcı almaya çalışan bir programcı olan Richard ile ilgili. Bu arada, diğer beş programcı Silikon Vadisi’nde iz bırakmakta zorlanıyor.

Umarım listeyi beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz bir ❤ ekleyin ve paylaşın!