Kategoriler
Tech

Ölü İnternet Teorisi

İnternet çoktan öldü!

Web’de teknik tarafta iş yapanlar aslında bilir, genele açık taranabilir sunucularda trafiğin büyük bölümü yani %80 civarı genelde botlardan oluşur ve aslında çok az oranda gereçek insanlar tarafından ziyaret edilir. İnsanların büyük bölümü sadece 3-5 sosyal medya sitesi vb. büyük platformarda olurlar ki bu platformlar da zaten o botların sahipleri oluyor yani onların içeriği de botlar tarafından oluşuyor, Google gibi.

Ölü internet teorisi / death of the Internet

Agora Road’s Macintosh Cafe adlı bir forum sitesinde Ocak ayında açılan bir başlığa göre internet, 2016-2017 civarlarında öldü; yani çoğu kullanıcı onu kullanmayı bıraktı. Başlığı açan ılluminatipirate’a göre birçok sitenin kullanıcıları aslında bot. Bu botlar, interneti kullanılıyormuş gibi göstermek ve bazı fikirleri desteklemek için paylaşım yapıyor ve sitelere trafik sağlıyor. teoriye göre burada güdülen amaç ise şu: hükümetler, büyük şirketler ve bazı ‘gizemli’ isimler; kendi düşüncelerini ya da ürünlerini öne çıkarmak istiyor. Buradaki piyonlar ise botlar oluyor. -webtekno

İNTERNETİN %80’İ YAPAY ZEKA TARAFINDAN YÖNETİLİYOR OLABİLİR – ÖLÜ İNTERNET TEORİSİ

Teori aslında gerçek, toplam internet trafiği incelense zaten bu ortaya çıkar ancak tam anlamıyla ölü denemez sanırım, sadece insan üretimi olmayan içerik ve trafik son yıllarda çok yükseldi ve çok çok daha yükseleceğini görmek için kahin olmaya gerek yok, bknz: yapay zeka.

MusicLM metinlerden müzik oluşturabiliyor – Google’ın geliştirmeye başladığı yapay zeka uygulaması MusicLM, metinler ve görselleri analiz ederek istenen türde bir müzik üretebiliyor.

Linkler: