Kategoriler
Genel

Tesla Plaid modelleri çıktı

Tesla Model S ve Model X için beklenen güncelleme sonunda geldi. Kabin tasarımı yenilenen modellerin Plaid versiyonlarının yanı sıra Model S’te Plaid+ versiyonu da bulunacak.

Tesla Model S ve Model X için beklenen güncellemesini yaptı. Kabin tasarımı yenilenen modellerin Plaid versiyonlarının yanı sıra Model S’te Plaid+ versiyonu da bulunacak.

Tesla, 0-100 km/s hızlanması 2 saniyenin altında olan Model S Plaid+ versiyonunu duyurdu Tesla Model S ve Model X için beklenen güncelleme sonunda geldi. Kabin tasarımı yenilenen modellerin Plaid versiyonlarının yanı sıra Model S’te Plaid+ versiyonu da bulunacak.

2012 yılında piyasaya sürülen sedan modelde 2016 yılından bu yana performans iyileştirmeleri hariç bir değişikliğe gidilmemişti. Model S yeni görünümüyle daha sade ve şık bir dış görünüme sahipken otomobil iç tasarımı ve teknik özellikleriyle fark yaratıyor.

1,100+ HP PLAID PLUS * New Tesla Model S in a few weeks?

Plaid ve Plaid+ versiyonlar

Tesla Model S’in Plaid versiyonu uzun süredir gündemde olan bir konuydu. Güncellemeyle birlikte Model X Plaid versiyonuyla da karşılaşmış olduk. Tesla’nın “şimdiye dek üretilen en performanslı SUV” olarak nitelendirdiği Model X Plaid, toplamda maksimum 1020 beygir güç üreten üç elektrik motoruna sahip. 547 kilometre sürüş menziline sahip olan araç, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede, çeyrek mil koşusunu ise 9.9 saniyede tamamlıyor. Söz konusu versiyonun fiyatı da 119.990 dolar olarak açıklandı.

Tesla Model S Plaid de yüksek performanslı üç elektrik motoru ve tork yönlendirme sistemiyle öne çıkan bir otomobil. Tıpkı SUV kardeşi gibi maksimum 1020 beygir güç sunan Model S Plaid’in sürüş menzili 627 kilometre. ABD’li üreticinin Model S Plaid ile ilgili iddiaları asıl şimdi başlıyor: 0-100 km/s hızlanmasını 1.99 saniyede tamamladığı belirtilen modelin iddia edilen maksimum hızı 320 km/s. Aracın fiyatı da 119.990 dolar.

Tesla Model S Plaid+’ın performans verileri ise daha da iddialı. Rakiplerini geride bırakmayı kafaya koyan ABD’li üretici, Model S Plaid+’ı “0-100 ve çeyrek mil tarafında en iyi hızlanma değerine sahip üretim modeli” olarak nitelendiriyor. Öyle ki maksimum hızı Plaid versiyonla aynı olan Plaid+’ın 0-100 km/s hızlanmasını 1.99 saniyenin altında, çeyrek mil etabını ise 9 saniyenin altında tamamladığı iddia ediliyor. Maksimum gücü 1100 beygirin, menzili de 836 kilometrenin üzerinde olduğu belirtilen Model S Plaid+’ın fiyatı da 139.990 dolar.

Tesla’dan yapılan açıklamaya göre Plaid versiyonların teslimatı Şubat-Mart aylarında başlayacak. Model S Plaid+’ın müşteri teslimatları ise 2021’in son aylarını bulacak.

İç tasarımda direksiyon simidi ve ön konsol dikkat çekiyor

Model S, önceden de tasarım değişikliği yapılan cam tavan da dahil olmak üzere dış kısmında ufak değişiklikler barındırıyor. Ancak en büyük değişim içerde yaşanıyor. Dokunmatik ekranlı geniş ön konsol ve direksiyon ilk dikkat çeken detaylar oluyor. Standart yuvarlak direksiyon simidi yerine Tesla’nın yeni Roadster prototipindekine benzer fütüristik bir direksiyon ve arkasında bir de sürücü ekranı yer alıyor. Konsolun ortasında konumlandırılan 12,3 inçlik ekranın ise oyun odaklı olacağını söylemek mümkün.

Tesla’nın paylaştığı görsellerde Witcher 3, Fallout Shelter gibi oyunlar gözüküyor. Elon Musk’ın Twitter’dan paylaştığı bilgiye göre Cyberpunk 2077 de oynanabilecek. Arka koltuktaki yolcular için ise orta konsolun arkasında bir ekran bulunuyor. 8,3 inçlik bu konsol arkada oturan yolcuların oyun deneyimini artırıyor. 22 hoparlörlü ses sistemi ve her yolcu için USB-C şarj sunuluyor. Bununla birlikte her yolcu için koltuk ısıtma/soğutma seçenekleri bulunuyor. İç tasarımdaki ahşap dokunuşlar ise tasarımın havasını değiştiriyor.

Tek batarya ile 836 kilometre yol

Otomobilin teknik özellikleri de iç görünümü kadar etkileyici. Eylül ayında Tesla Batarya Günü’nde (Battery Day event) tanıtılan yeni piller ve üç yeni motor ile birlikte Model S’in hem hızlanma performansı hem de menzili yükseliyor. Güncellenen modelde yeni bir güç aktarımı da bulunuyor. Plaid+ versiyonu tek batarya ile 836 kilometre yol yaparken Long Range 663 kilometre Plaid versiyonu ise 627 kilometre civarı gidebiliyor.

Üç elektrik motoru bulunan Plaid versiyonları 321 km/s maksimum hıza Long Range modeli ise 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Çift motorlu Long Range 79.990 dolardan, Plaid 119.000 dolardan ve en uzun menzile sahip Plaid+ 139 dolardan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

@elonmusk

Yeni modelleri https://www.tesla.com/compare adresinden karşılaştırabilirsiniz.