Kategoriler
SEO

ChatGPT Bing arama motoruna ekleniyor

Microsoft, önümüzdeki haftalarda Bing’e ChatGPT’nin hızlı bir sürümünü entegre etmeyi planlıyor.

İnternetin büyük arama motorlarından biri olan Microsot’un Bing arama motoruna ChatGPT’nin hızlı/pratik bir versiyonu ekleneceği bildirildi.

Semafor Technology’nin raporuna göre Microsoft, OpenAI ChatGPT’sinin GPT-4 olarak bilinen daha hızlı bir sürümünü önümüzdeki haftalarda arama motorunu Google ile daha rekabetçi hale getirecek bir hareketle Bing’e dahil etmek için çalışıyor. Entegrasyon, Bing’in arama sorgularını yanıtlamak için GPT-4 kullanacak.

Raporda yer alan bir diğer önemli bilgi ise ChatGPT ile ilgili planları ile ilgili. OpenAI, ChatGPT’nin mobil uygulaması üzerinde çalışıyor. Hatırlatmak gerekirse ChatGPT, şu an için sadece web sitesi üzerinden kullanılabiliyor. Mobil uygulama desteğinin sunulması ile birlikte ChatGPT, daha fazla kullanıcıya da ulaşabilir.

Bu entegrasyonla Bing’in kullanımı aratacaktır diye düşünüyorum ancak Google’da boş durmadığını geçtiğimiz haftalarda CEO Sundar Pichai’nın 12.000 çalışanın işten çıkarılacağını (#googlelayoffs) yazan bir e-posta içerisinde de belli olmakta, e-posta içerisinde Google CEO’su Al/Yapay Zeka’nın fırsatlarından bahsetmekte ve muhtemelen benzer bir şey geliştirmişler bile.

TechCrunch bu konuda Microsoft’a sorular sormuş ama Microsoft bu konudaki soruları yorumsuz bırakmış ve yanıt vermemiş. techcrunch.com/2023/02/01/report-microsoft-plans-to-update-bing-with-a-faster-version-of-chatgpt-in-the-coming-weeks/

Bir blog yazısında Microsoft, “yeni dijital deneyim kategorileri sunarken” OpenAI’nin yapay zeka araştırmasını hızlandırmak ve OpenAI’nin yapay zeka sistemlerini ürünleriyle entegre etmek için özel süper bilgi işlem sistemlerinin konuşlandırılmasına yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Bing’in GPT-4’ü dahil etmesi Google’ın internet araması üzerindeki hakimiyetine meydan okuyacak olsa da şirketin, OpenAI gibi yeni girişimlerden daha fazla itibar riski taşıdığı için bir ChatGPT rakibi başlatmayacağını söylediği bildirildi. Google yöneticilerinin ayrıca çalışanlara, sohbet robotlarının aramanın yerini almaya hazır olmadığını düşündüklerini söylediği bildirildi.

Microsoft rolls out Teams Premium with OpenAI-powered featuresThe service will soon offer automatically generated meeting notes with the help of GPT-3.5. engadget

Introducing Microsoft Teams Premium, now available