Kategoriler
Eğlence

Warner Bros. Discovery, BluTV’yi satın aldı

Rekabet Kurumu, Warner Bros. Discovery, Inc.’in BluTV’yi devralmasına onay verdi. BluTV tamamen satılmış oldu.

BluTV Satıldı. Warner Bros-Discovery(HBO’nun da sahibi), BluTV’nin tamamını satın aldı. Geçen yıl BluTV hisselerini bir kısmını(%35) alan Warner Bros. Discovery, platformun tamamını(100%) satın aldı, rekabet Kurumu paylaştığı bir duyuru ile Warner Bros-Discovery’nin yerli online video platformu BluTV’yi devralmasına onay verdiğini açıkladı.

2021’deki %35 hisse alımı ile birlikte gerçekleşen ortaklık ardından birçok HBO dizisi ve Discovery+ içeriği BluTV platformunda yer almaya başlamıştı. Yeni anlaşma kapsamında BluTV, Warner Bros. Discovery, Inc.’e katılacak. Bu devralma ile birlikte Warner Bros. Discovery, Inc.’in Türkiye’de faaliyetlerini artırması bekleniyor.

Ertuğrul Özkök kısa süre önce bir açıklama yaptı ve “BluTV artık tamamen Warner Bros-Discovery çatısı altında yer alıyor” dedi. Bu konuda Özkök tam olarak şunları söylemişti: “Dün Türkiye streaming pazarında çok önemli bir gelişme oldu. Dünyanın en büyük medya gruplarından biri olan Warner Bros-Discovery, BluTV’nin tamamını satın aldı. Servis Türkiye’de bir Türk’ün kurduğu ilk ve en büyük streaming platformu. BluTV’nin, Türkiye’de ve dünyada çok tutulan “Game of Thrones” dizisini yapan HBO’nun da sahibi olan bir dünya devine geçmesi ile streaming pazarı da hareketlenecek. Platform kısa sürede Türkiye pazarında Netflix gibi bir dünya devi ile yarışır hale gelmişti. Ayrıca Arap dünyasının medya grupları ile işbirliği yaparak, o pazarda da kendine bir yer edinmişti. Böyle olunca da dünyanın şu an en hızla büyüyen medya gruplarından biri olan Warner Bros Discovery’ın dikkatini çekmişti. Warner Discovery geçen yıl BluTV’nin hisselerinin bir bölümünü almıştı. Tamamını bu dünya dev ine geçiren anlaşma da dün imzalandı.

Bugün açıklama ile öğrendiğimiz kadarıylaysa süreç artık sorunsuz olarak resmiyet kazandı.

Rekabet Kurumu bu konuda şu açıklamayı geçti:

BluTV İletişim ve Dijital Yayın Hizmetleri A.Ş. hisselerinin Discovery Medya Hizmetleri Ltd. Şti. aracılığıyla nihai olarak Warner Bros. Discovery, Inc. tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Anlaşmanın henüz finansal detayları paylaşılmadı. Ancak 2021 yılında Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Discovery, BluTV’nin yüzde 35 hissesi için 20 milyon dolar ödedi. O dönemde paylaşılan bilgilere göre BluTV’nin değerlemesi ise 57 milyon dolar seviyelerindeydi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirketin toplam sermayesi 66.400.001,00 TL. 4 Aralık tarihli Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde sermaye artırımı sonrası pay sahipliği oranı, Arzuhan Doğan Yalçındağ yüzde 8, Metin Alihan Yalçındağ yüzde 25, Aydın Doğan Yalçındağ yüzde 28, Discovery Communications Europe Limited yüzde 35, İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş. TwoZero Ventures Girişim Sermayesi Yatırım Fonu yüzde 2 olarak karşımıza çıkmakta.

BluTV’nin Kuruluşu

BluTV, 2015 yılında Aydın Doğan Yalçındağ tarafından kuruldu, ve Türkiye’de bir Türk tarafından kurulan ilk streaming platformu oldu. Yalçındağ, Discovery’nin BluTV’ye yatırım yapması sonrasında 2023 yılında CEO’luğundan ayrılmıştı. BluTV’nin Warner Bros-Discovery ile güçlerini birleştirmesi, Türkiye’nin dijital yayın sektöründeki geleceğini şekillendirecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynaklar: