Kategoriler
Tech

Windows’da sürücü simgesini değiştirmek

Windows 11/10’da bilgisayarınızdaki Drive(Sürücü) simgelerini değiştirmek.

Windows 11 veya 10’da bilgisayarınızdaki Drive(Sürücü) simgenizi değiştirmenin bir yolunu arıyorsanız eğer; Kayıt Defterini değiştirerek ya da Drive Icon Changer veya My Drive Icon adlı ücretsiz aracı kullanarak bunu nasıl yapacağınızı gösterdim.

Windows 11/10’da sürücü simgesini değiştirme

Windows 11’de sürücü simgelerini değiştirmek için bazı üçüncü taraf yazılımları kullanabilirsiniz. Ancak, bu iş için herhangi bir harici uygulama veya yazılım kullanmak istemiyorsanız, Windows 11 PC’nizdeki sürücülerin simgelerini tam olarak nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. İstediğiniz simge görüntüsünü sürücülerinize eklemek için basit bir kayıt defteri düzenlemesini deneyebilirsiniz. Nasıl olduğuna bakalım.

Kayıt defteri(Regedit) ile yapmak

Sürücü simgesini değiştirmek - Regedit ile
Sürücü simgesini değiştirmek – Regedit ile

Windows 11/10’da sürücü simgelerini değiştirmek için ana adımlar şunlardır:

  • ICO görüntünüzü bir klasöre taşıyın ve konumunu değiştirmediğinizden, değiştirmediğinizden veya kaldırmadığınızdan emin olun.
  • Simge görüntüsünün yolunu kopyalayın örnek tırnaklar dahil: "C:\Users\wolka\Pictures\google-drive.ico".
  • Kayıt Defteri Düzenleyicisini(Regedit) açın / win+R(Çalıştır) Regedit yazıp açabilirsiniz.
  • DriveIcons anahtarına gidin (Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\DriveIcons).
  • Belirli bir sürücü için yeni bir alt anahtar oluşturun, örnek: G.
  • Sürücü harfinin altına DefaultIcon isimli bir anahtar daha oluşturun.
  • Simge resminizin kopyalanan yolunu("C:\Users\wolka\Pictures\google-drive.ico") oluşturulan anahtarın “(varsayılan)” değerine girin.

Hepsi bu kadar.

Yazılımla yapmak

Drive Icon Changer ile yukarıdaki işlemlere gerek kalmadan yapabilirsiniz. Güvenli ve basit bir program https://www.deviantart.com/funnyfriend2010/art/Windows-7-Drive-Icon-Changer-155125952 adresinden indirebilirsiniz.

Bir diğer yazılım da My Drive Icon, https://www.softpedia.com/get/Desktop-Enhancements/Icons-Related/My-Drive-Icon.shtml adresinden indirip kullanabilirsiniz.

ICO yapmak

Herhangi bir png dosyasını ico dosyası haline çevirebilirsiniz, bunun için https://cloudconvert.com/png-to-ico sitesini kullanabilirsiniz.

ICON bulmak

https://www.flaticon.com/icons ve benzeri sitelerden ücretsiz iconlar bulabilirsiniz, png olarak indirseniz de onu yukarıdaki yöntemle ico’ya dönüştürebilirsiniz. Ayrıca https://www.icons101.com/ ve https://www.iconarchive.com/ harika siteler, bu sitelerde bilgisayarınızda kullanılabileceğiniz birçok değişik icon/png mevcut.

Kolay gelsin.