Kategoriler
SEO

Youtube SEO

Eğer bir SEO uzmanı değilseniz ve Youtube SEO optimizasyonu yaparak kanalınızı büyütmek istiyorsanız kullanacağınız uygulamalar var, bunlardan en iyisi VidIQ.

Günümüzde video içeriği oldukça fazla üretilmekte ve videoların yayınlandığı yerlerden en büyüğü Youtube. Her türlü cihazdan videolar çekilip yüklenebiliyor ve bu videolara erişebiliyor. Video çekimleri, yüklenmesi, optimizasyonu gibi konuları çeşitli araçlar kullanarak yapabiliyoruz. İşte burada VidIQ isimli uygulamayı kullanarak nasıl Youtube kanalı ve videolar için SEO yapacağımızdan bahsedeceğiz.

Bazı yerlerde, makalelerde SEO’nun ölmek üzre olduğu yazılı ancak bu doğru değil, teknoloji her daim yenileniyor ve hızına yetişmek oldukça zor. Doğru. Ancak yeni bir teknolojinin ortaya çıkması eski teknolojinin ya da sistemin yok olacağı anlamına gelmiyor. SEO, dijital dünyada hâlâ olmazsa olmazlardan, web sitelerinde metin içeriklerin bulunduğu sayfalar için yapılan SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) konusunu hepimiz biliyoruz.

İnsanlar artık web sitelerini okumak yerine daha çok video izliyor, dolauısıyla eskiden(bizim zamanımızda) blogger olanlar günümüzde vlogger oluyorlar veya olmak için çaba sarf ediyorlar. Ve video içeriği yayınlayan vlogger’ların kaygısı doğal olarak “ya videolarımı kimse izlemezse!” ve/veya “Youtube’dan nasıl para kazanırım?” şeklinde oluyor ve haklılar.

İşte SEO bu noktada devreye giriyor. Youtube, Google’dan sonra en büyük arama motorudur aynı zamanda Youtube Google’a bağlı kendi şirketidir.

Youtube sayfasında geçirilen süre ve ziyaret başına sayfa derinliği göz önüne alındığında, Youtube kanalınız için SEO yapmak oldukça önemlidir. Çünkü Youtube’da öne çıkmak için diğer rakipleriniz olan vloggerlarla yarışmak zorundasınız. Tüm dünyaya ve belirlemiş olduğumuz hedef kitleye kolayca erişip sesimizi kolayca duyurmak için öncelikle rekabet ettiğimiz kişileri / kanalları iyi tanıyıp, analiz etmeliyiz. Diğer vloggerların hangi anahtar kelimeler kullanılarak arandığını bilmek ve buna göre aksiyon almak için bazı metrikleri iyi kullanmak gerekir.

Örnek verirsek Google’ın aramasında “Videolar” bölümü var, videonuz orada çıkıyorsa her şey mükemmel demektir, o zaman videonun SEO’su doğru yapılmış demektir. Tabi aynı şekilde Youtube’da anahtar kelime araması yapmak da yine iyi bir analiz için gereklidir. Elbette asıl mesele videonun hedef kitle tarafından görülmesidir.

Peki nasıl yapacaksınız?

Diyelim ki bir vloggersınız kişisel bir Youtube kanalınız var, abone sayınız henüz çok düşük 1K altında, kanalı büyütmek istiyorsunuz; bu durumda ciddi bir optimizasyon ihtiyacınız olacak. Videoyu çektikten sonra tüm optimizasyon olayı başlıyor, sizin gibi herkes izlenme oranını arttırma peşinde.

Eğer bir SEO uzmanı değilseniz ve Youtube SEO optimizasyonu yaparak kanalınızı büyütmek istiyorsanız kullanacağınız uygulamalar var, bunlardan en iyisi VidIQ.

VidIQ ile Youtube SEO

VidIQ öncelikle Youtube Analytics işlevi ile öne çıkar, Youtube’ın kendi Analytics aracına benzer işlevlere sahiptir. Google Chrome eklentisini yükleyerek görüntülenen her Youtube video sayfasında istatistikleri gösterir; videonun/videoların kaç kişi tarafından izlenildiği, gösterim adedi, görüntülenme, süre, sosyal medya etkileşim oranı, SEO skoru, video açıklamalarındaki kelime sayısı, başka web sitelerinden videoya bağlanan sayfa sayısı (Youtube analitik’de bu yok), kanal değerleri ve etiketleri, optimizasyon tablosu vb. bir çok bilgiye erişebilirsiniz. Kanalınız için de istatistiklere ulaşabilirsiniz.

Uygulama başlangıçta ve bazı ileri düzey fonksiyonlar hariç ücretsiz fakat daha profesyonel düşünüyorsanız, birden fazla müşterisi olan bir ajans iseniz, marka iseniz premium satın almanız gerekir. VidIQ sayesinde Youtube SEO işlerini çok kolay şekilde yapacaksınız, Videolarınıza daha doğru açıklama metinleri, etiketler ekleyebilecek ve tüm istatistikleri görebileceksiniz.

https://vidiq.com/tr/

Diğer kaynaklar:
https://www.rakacreative.com/blog/social-media-marketing/youtube-seo-how-to-boost-your-video-views/
https://ahrefs.com/blog/youtube-seo/
https://www.semrush.com/blog/the-ultimate-guide-to-youtube-seo-success-semrushchat/
https://blog.hubspot.com/marketing/youtube-seo
YouTube Optimization: Complete Guide
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Youtube SEO başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.